sobota, 7 lipca 2012

Jakie napoje najlepsze na upał? [CO NAJLEPIEJ GASI PRAGNIENIE]

Gdy za oknem temperatura sięga 40 stopni Celsjusza, należy dużo pić, by schłodzić organizm. By go schłodzić, trzeba jednak wiedzieć, co pić!

Napoje, które najlepiej gaszą pragnienie [CO NA UPAŁ - PORADNIK]:

1. WODA! Każdy ekspert od żywienia i lekarz powie, że woda to najlepszy napój do gaszenia pragnienia. Najlepiej niegazowana, lekko schłodzona. Nie każdy przepada jednak za smakiem (lub jego brakiem) wody. Wówczas warto sobie do szklaneczki wrzucić plaster cytryny lub kilka listków świeżo zerwanej z doniczki na parapecie mięty.

2. Zielona herbata z miętą. To jeden z moich ulubionych napojów na gorące dni. Zieloną herbatę najpierw parzymy tradycyjnie, najlepiej w jakimś dużym dzbanie lub garnku a później czekamy aż ostygnie i wstawiamy do lodówki. Drugi sposób jest prostszy - wystarczy zaparzyć sobie w małym imbryczku tzw. esencję herbacianą, następnie mieszać ją z zimną wodą. Na koniec dodajemy liście świeżej mięty i ochłoda jest naszym udziałem! :-)

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że napój Fanta wymyślono w... nazistowskich Niemczech? [HISTORIA]

3. Zimne napoje alkoholowe [OSTRZEŻENIE!] Jeśli wydaje się Wam, że pragnienie najlepiej ugaszą drinki na bazie wysokoprocentowych alkoholi, to jesteście w błędzie i daliście się uwieść barmańskiemu marketingowi. Takie napoje potrafią jedynie sprawić, że się nimi szybciej zaprawimy ale dla organizmu są strasznie męczące. Lepszym rozwiązaniem jest słabe piwo z sokiem (np. malinowym) lub tzw. radler. W gaszeniu pragnienia alkoholem dobrze sprawiają się Grecy. Nie bez przyczyny zalecają na upał ouzo z zimną wodą. Dobre jest ew. rozcieńczenie cytrynowej wódki z wodą i listkami mięty. Lepiej jednak nie przesadzać z alkoholowym gaszeniem pragnienia, ponieważ w upale nasz organizm ma inny metabolizm i może zareagować nawet zapaścią.

CZYTAJ TEŻ: Jak prawidłowo zaparzyć zieloną herbatę?

4. Napoje nabiałowe! Tak, tak. Zimne mleko, jogurt, maślanka czy kefir nie tylko dostarczą nam ochłody, ale i wzmocnią organizm potrzebnymi kaloriami. Z mlecznymi napojami warto poeksperymentować - np. przyrządzając sobie wspaniałe szejki. Dobry jest też napój "ayran", czyli jogurt naturalny wymieszany z wodą i delikatnie osolony - napój popularny jest w krajach arabskich.

5. Sposoby egzotyczne. Czyli np. herbata po turecku. Jak doskonale wiecie, Turcy w upały nie piją wody czy innych zimnych napojów. Wybierają parzoną w szklance czarną herbatę, którą wypijają kilka minut po zaparzeniu, więc bardzo ciepłą. Paradoksalnie, taki gorący napój sprawia, że organizm zaczyna odbierać rozgrzane powietrze jako coś chłodzącego. Sposobu nie polecam osobom, które w upałach mają problemy z poceniem się.

Znacie inne, lepsze napoje gaszące pragnienie podczas upałów? Napiszcie o nich w komentarzach! :-)

1 komentarz: