wtorek, 3 lipca 2012

Jak oszczędzać pieniądze? [OSZCZĘDZANIE KASY, SPOSOBY]

Pieniądze, kto je ma, ten może być spokojny. Nawet jeśli powszechnie wiadomo, że one szczęścia nie dają. Co jednak zrobić, jeśli mamy lekką rękę do wydawania kasy i trwonimy ją na każdym kroku? Wystarczy wprowadzić kilka zasad dobrego oszczędzania!

ABC oszczędzania

Swego czasu bardzo zaczytywałem się w blogu w całości poświęconemu oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy. Jego autor pisze o wielu sprytnych i zarazem prostych sposobach na to, jak zaoszczędzić lub zarobić nieco pieniędzy poza zwyczajowymi formami zarobkowania. Po szczegóły odsyłam właśnie tam, bo to chyba najlepsze miejsce w polskiej sieci, by takich porad szukać.

Jak oszczędzać pieniądze? [PORADNIK]:

1. Bądź konsekwentna/konsekwentny! To pierwsza i najważniejsza reguła w oszczędzaniu. Nieważne, czy postanawiasz odkładać codziennie złotówkę czy dziesięć złotych - jeśli już postanawiasz, to się tego trzymaj!

2. Poznaj dokładnie swoje koszta. Jeśli wiesz, co do złotówki, ile kosztuje Cię życie, to wiesz także ile możesz odłożyć. Tylko patrząc na swoje wydatki możesz ocenić, czy któreś są zbędne i wówczas zamienić je w oszczędności!

3. Oszczędzać można już zarabiając 1500-1700 złotych miesięcznie. Ale jeśli ktoś jest zdeterminowany, to i przy 1200 złotych na miesiąc odłoży choćby te 30-50 złotych. Powiecie, że to niewiele? Może i owszem, ale nawet takie oszczędności, gromadzone przez kilka miesięcy mogą nas zabezpieczyć np. w sytuacji, gdy trzeba będzie pilnie za coś zapłacić (leki, naprawę jakiegoś sprzętu, nowe ubranie, etc.).

4. Gdy oszczędzamy, wizualizujmy to sobie! Najlepiej, jeśli pieniądze będziemy składować w jakimś szklanym naczyniu. Wrażenie robią, wrzucane codziennie do słoika np. 1-złotowe monety. Z każdym miesiącem mamy ich o co najmniej kilkadziesiąt więcej, co sprawia, że nasz nastrój jest lepszy. To oczywiście prosty zabieg, ale wierzcie mi, że działa!

5. By wzmocnić efekt oszczędzania, warto odłożone pieniądze inwestować. Choć słowo brzmi górnolotnie, mam tu na myśli np. zakup jakichś numizmatów, może kolekcji win, czy zwykłego wkładania kasy na lokatę. Ostatnio popularne są lokaty w złoto. Najlepiej jest oczywiście odkładane pieniądze inwestować w sposób zdywersyfikowany, czyli podzielić fundusze na części i przeznaczyć na określone formy inwestycji.

6. Nie masz z czego zaoszczędzić? Spokojnie! Rozejrzyj się wokół siebie i sprawdź, czy wszystko, co Cię otacza, jest Ci niezbędne. Jeśli masz np. sporo dawno niesłuchanych płyt, nieoglądanych filmów czy też gier, w które nie grasz - sprzedaj je! To samo tyczy się nieużywanych sprzętów, ubrań i tym podobnych. Może i kasy wielkiej z tego nie będzie, ale zawsze coś do portfela wpadnie i wtedy możemy to odłożyć!

7. Bardzo ważne w oszczędzaniu jest to, by poradzić sobie z problemem rozrzutności. Idąc do sklepu, zawsze miej przy sobie ścisłą listę zakupów. Kupuj tylko to, co jest Ci niezbędne. Płać jedynie za to, z czego na pewno potrzebujesz skorzystać! Możesz coś kupić taniej? Kup taniej, zachowaj pieniądze. Możesz do pracy jeździć autobusem zamiast samochodem, jedź autobusem. Masz dostęp do darmowej wody pitnej? Nie kupuj jej w sklepie... Itd.

WYTRWAŁYCH ODSYŁAM JESZCZE DO TEGO WPISU NA WSPOMNIANYM JUŻ BLOGU. WARTO POCZYTAĆ I WDROŻYĆ!

Znacie inne proste i sprawdzone sposoby, by zaoszczędzić pieniądze? Napiszcie o nich w komentarzach. Pomóżmy sobie nawzajem!

2 komentarze:

  1. Jak wynika z raportu Meritum Banku. aż 37 proc. Polaków nie jest w stanie oszczędzić ani złotówki. Zachęcamy w związku z tym do zapoznania się z już trzecim materiałem wideo nt. Oszczędzania przygotowanym przez Ekspertów Meritum Bank: http://youtu.be/pszjtjpkhAY

    Pozdrawiam,
    eRzecznik Meritum Bank

    OdpowiedzUsuń