poniedziałek, 9 lipca 2012

Page Rank: Co to jest i jak go zwiększyć/sprawdzić? [PORADNIK]

PageRank to algorytm (matematyczny mechanizm) według którego wyszukiwarka Google podaje wyniki dla konkretnych zapytań. Dzięki mechanizmowi PageRank, przynajmniej w założeniu, do użytkownika wyszukiwarki zadającego pytanie o słowo "dom", mają trafić jedynie najlepsze odpowiedzi, najlepsze czyli najwyżej oceniane przez algorytm.

- PageRank jest rozwinięciem znanej od dawna heurystyki, wedle której jakość tekstu jest proporcjonalna do liczby tekstów na niego się powołujących - wyjaśnia działanie mechanizmu Wikipedia.

I rzeczywiście, w dotychczasowym rozumieniu PageRank działa dokładnie tak. Dopiero od niedawna Google przebąkuje coś o klasyfikowaniu wyszukiwanych treści m.in. na podstawie ilości "plusów" zebranych w sieci społecznościowej Google+.

PageRank wyraża się w liczbach (0 - najmniejsza).

Jak sprawdzić PageRank?

Wystarczy odszukać konkretną stronę internetową w testerze PageRank-u. Adresów, gdzie można sprawdzić PageRank jest sporo. Oto niektóre z nich:

www.prchecker.info
www.page-rank.pl
By sprawdzić PageRank można też zainstalować Google Toolbar, znajdziemy tam tę funkcjonalność.

Jak zwiększyć PageRank?

Niestety, odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do najprostszych. Skuteczna na pewno jest wymiana linków między stronami. Najlepiej gdy strona o wysokiej pozycji w PageRank linkuje do strony o pozycji słabszej. Ale i linkowanie między równymi sobie stronami, także powinno podnosić PageRank.

Walka o lepszy PageRank to pole doświadczalne, na którym warto poeksperymentować samodzielnie.

PageRank - ciekawostka

Algorytm według którego Google ocenia wartość treści w internecie to wynalazek Larry'ego Page'a i Sergeya Brina. Nazwa "oceny" wywodzi się więc od nazwiska jednego z twórców algorytmu, nie zaś od angielskiego słowa określającego "stronę". :-)

3 komentarze:

  1. Page Rank ponoć nie ma już większego znaczenia, bo technologia oceny stron poszła do przodu. Choć nadal wiele osób twierdzi inaczej i sprzedaje cudowne linki PR7 na Allegro :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Łukaszu 'ponoć nie ma już większego znaczenia' - a na podstawie jakich wiadomości piszesz takie komentarze?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ano ma znaczenie gdy chce się bawić w programy afiliacyjne. U mnie wychodzi cały czas 0 pomimo moich starań.

    OdpowiedzUsuń