czwartek, 10 maja 2012

Ile za ślub w kościele [KASA dla KSIĘDZA]

Jeśli zamierzacie brać ślub kościelny, prędzej czy później przyjdzie Wam zastanowić się nad tym, ile pieniędzy należy dać księdzu. Mało jest takich, co zrobią ślub za "Bóg zapłać", więc trzeba się liczyć z kosztami.

CZYTAJ TEŻ: JAKIE PREZENTY NA ŚLUB [POMYSŁY]

Oczywiście są księża i... księża. Jedni wezmą mało, inni więcej, a jeszcze inni zaproponują taką kwotę, że trzeba będzie im odmówić.

Generalnie, koszty związane ze ślubem kościelnym dzieli się na kilka części:

1. Opłata dla księdza. I tu bywa bardzo różnie. Przeciętnie, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem od 300 do 500 złotych za sam ślub. Pieniądze zwykle idą na cele parafialne i z tym kosztem trzeba się po prostu pogodzić. Jeśli jednak ksiądz żąda więcej niż 500 złotych, to trzeba mu po prostu podziękować i szukać innej parafii. Oczywiście, zdarzyć się może, że ksiądz nie będzie chciał od nas żadnych pieniędzy, więc wówczas wypada zostawić ofiarę "co łaska", ale to już kwota wedle naszego uznania.

2. Opłata za kwiaty i wystrój kościoła. Wystrój kościoła podczas ślubu buduje atmosferę, wpływa na nasze późniejsze wspomnienia i sprawia, że jeszcze bardziej doceniamy ten dzień. Koszt przystrojenia kościoła i wstawienia np. kilku koszy ze świeżymi kwiatami to także kilkaset złotych. Oczywiście, z wystroju można zrezygnować, bo ślub to przecież głównie przeżycie duchowe.

3. Opłata dla organisty/kościelnego/ministrantów. Tu także wiele zależy od zwyczajów panujących w danej parafii. Jeśli organista gra, bo płaci mu proboszcz, to my już mu płacić nie musimy. Chyba, że mamy specjalne życzenia. Miłym gestem na pewno jest odpalenie jakichś pieniędzy kościelnemu i ministrantom.

4. Opłata za ew. występ muzyka-artysty (skrzypka, śpiewaka, może nawet chóru). Jeśli chcemy mieć na ślubie lepszą oprawę muzyczną, wówczas trzeba wydać dodatkowe kilka stówek na artystę lub nawet cały zespół. Jest sporo ofert z tego typu usługami. Najlepiej jednak mieć kogoś znajomego, kto nie zedrze z nas zbyt wiele kasy. Czasem takiego artystę może podsunąć parafia, co także powinno być tańsze niż zapraszanie kogoś z "ulicy".

Ile dajecie księdzu za ślub? Za co trzeba płacić w kościele przy okazji ślubu? Dajcie znać w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz