czwartek, 24 maja 2012

Co na alergię i katar sienny [NAJLEPSZE LEKI, DOMOWE SPOSOBY]

Katar alergiczny to najgorsza przypadłość związana z wiosną. Choć pogoda jest cudowna i powinniśmy się cieszyć słońcem, alergia i katar sienny nie dają nam żyć.

Jest na to kilka porad. Od leków dostępnych w aptece bez recepty, po domowe sposoby na alergię.

Leki bez recepty na alergię to wydatek rzędu 10-15 złotych tygodniowo. Wśród popularnych specyfików znajdziemy m.in. Alertec, Acatar, Claritine, Sudafed czy Zyrtec.

Jedne działają blokując procesy alergiczne, inne leczą ich objawy - jak np. Sudafed, który powstrzymuje zwłaszcza katar sienny.

Każdy z tych leków należy oczywiście zażywać zgodnie z ulotką i zaleceniem lekarza. Dobrze jest zrobić sobie testy na alergię. Wówczas konieczne jest chwilowe odstawienie leków.

Uciążliwa reakcja alergiczna na tzw. pyłki może trwać naprawdę długo - bo przez całą wiosnę i lato. Warto więc rozważyć możliwość natychmiastowego podjęcia leczenia odczulającego.

Nasilające się objawy alergii mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak np. astma oskrzelowa.

Dobrym sposobem domowym walki z alergią są inhalacje. Do wrzącej wody dodajemy kilkanaście kropel olejku przeznaczonego do wdychania (najlepiej zapytać o taki w aptece), na głowę nakładamy ręcznik i obejmując nim także naczynie z naparem, wdychamy przez kilka do kilkunastu minut.

Chwilową ulgę w katarze alergicznym przynosi także wdychanie tzw. sztyftu do nosa. Nie polecam za to używania leków na bazie ksylometazoliny, jak np. Otrivin - one przynoszą ulgę tylko na kilka godzin, w dodatku ich długotrwałe używanie może doprowadzić do groźnych zmian w błonie śluzowej nosa i zatok, o czym zresztą producent uczciwie informuje w ulotce.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne, skuteczne i doraźne metody walki alergią, napiszcie w komentarzach.

5 komentarzy:

 1. Ja w przypadku zatkanego nosa stosuje Acatar - szybko i efektywnie pozwala on poradzić sobie z uciążliwym katarem. Oczywiście wspomagam go też różnego rodzaju inhalacjami, które dobrze wpływają na leczenie. Dlatego wydaje mi się, iż połączenie farmaceutyka z domowymi sposobami jest rozwiązaniem najlepszym.

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku swietnie sprawdzaja sie lody lub spozywanie zimnego pogarmu / plynow. Ulga co prawda chwilowa niemniej jednak poprawia standard dnia podczas niemilosiernego pylenia i pozwala na chwile odetchnac.

  OdpowiedzUsuń
 3. dużo preparatów na alergię znalazłam tutaj http://www.naturala.pl/tag/60/co_na_alergie mi bardzo pomogły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na katar sienny stosuję tylko spray EctoAlerg, który pomaga na dłużej niż tylko na kilka chwil. Można go bezpiecznie stosować również u małych dzieci takich jak moja czteroletnia Amelia. Bardzo nam pomaga w ciężkich wiosennych chwilach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam katar alergiczny od kilku lat, ponieważ jestem uczulona na kurz oraz pyłki roślin. Katar jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza na wiosnę oraz w lecie, wtedy kiedy rośliny pylą najbardziej. Na ten typ kataru niestety domowe sposoby nie pomagają. Na szczęście leki dostępne w aptece skutecznie radzą sobie z moją dolegliwością ;).

  OdpowiedzUsuń