sobota, 16 czerwca 2012

Darmowe stare gry - skąd brać [NAJLEPSZE STRONY, POBIERANIE]

Stare gry komputerowe dziś najczęściej mają już status tzw. abandonware. Znaczy to tyle, że ich autorzy/producenci/dawni dystrybutorzy nie udostępniają ich już w systemie odpłatności i nie bardzo trudno je zdobyć. Taka sytuacja dotyczy zwłaszcza gier z lat 80-tych i początku 90-tych, choć zdarzają się i nowsze tytuły traktowane w taki sposób.

Stare, kultowe gry komputerowe udostępniają więc na specjalnych stronach internetowych ich miłośnicy. Nie jest to legalne wobec prawa własności intelektualnej, ale z wielu różnych przyczyn (np. nie istnieją już firmy, które wydały dane tytuły) nikt nie ściga za ten rodzaj pogwałcenia prawa. A gracze, jak to gracze - są sentymentalni i chętnie wracają do takich produkcji jak: Wolfenstein 3D, Sim City, Civilization, Doom, The Incredible Machine, Lemmings czy Populous.

Wymieniać można w nieskończoność. Tak wiele jest starych gier na komputery: PC, Amiga, Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amstrad, że nie sposób je wszystkie wymienić. Warto więc nieco poszperać i ściągnąć to, co nas interesuje.

Skąd brać darmowe stare gry komputerowe [LINKI]:

1. myabandonware.com.
2. homeoftheunderdogs.net.
3. Home of the underdogs - starsza wersja strony.
4. bestoldgames.net.
5. classicgamesarcade.com - strona umożliwiająca granie w kultowe tytuły w przeglądarce internetowej!
6. staregry.org.pl - polska strona pozwalająca ściągać stare gry [POLECAM!]

Znacie inne fajne strony ze starymi i wartymi uwagi grami? Dajcie linki w komentarzach! :-)

3 komentarze:

  1. na http://thecompany.pl/ mozna znalesc niezla kolekcje gier amigowych

    OdpowiedzUsuń
  2. z bardziej legalnych źródeł - gog.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej jest ściągać z http://www.filefox.pl Tam nigdy nie zawodzą. Jest spora baza hostingów i zero limitów. Moje ulubione miejsce do pobierania plików w tym starych, dobrych gier :D

    OdpowiedzUsuń