sobota, 2 czerwca 2012

Jak hodować storczyki [orchidea, jak dbać]

Te fikuśne i różnobarwne kwiaty stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Dziś, STORCZYK można kupić w każdej kwiaciarni i... hipermarkecie. Zakup nie oznacza jednak, że roślina będzie nam pięknie rosła. O to należy się postarać!


Oto kilka zasad, jak należy hodować storczyki (orchidee):

1. Zapewnij storczykowi odpowiednią temperaturę. Znaczy to, że kwiat musi mieć dostatecznie ciepło (najlepiej warunki szklarniowe, ale w domu wystarczy balkon/parapet). Na temperaturę w przypadku storczyków uważajmy zwłaszcza gdy kupujemy je zimą. Kwiaty mogą wówczas "hibernować". Po wejściu do ciepłego mieszkania, należy je przez jakiś czas trzymać jeszcze w szczelnym opakowaniu, by mogły się przyzwyczaić do nowej temperatury.

2. Storczyki potrzebują światła! Niby to oczywiste, bo w końcu chodzi o kwiaty, jednak storczyki wprost kochają światło. Co wrażliwsze odmiany mogą jednak ulegać "poparzeniom". Najlepsze miejsce, w którym warto ustawić nasze kwiaty to wschodnia ściana domu - dobrze, gdy mamy tam balkon. Okna też się nadają.

3. Storczyki muszą mieć wodę. Przezroczyste donice ułatwiają nam zdecydowanie ocenę, ile wody ma nasz podopieczny. Dobrze jest utrzymywać poziom sięgający 20-30 proc. wysokości doniczki. Nigdy nie przekraczajmy tej ilości, a nową wodę dolewajmy dopiero, gdy storczyk wszystko "wypije". Nie wolno go bowiem przemoczyć! Woda dla storczyków najlepiej by była odstana, co najmniej kilkudniowa. By lepiej wzrastały, możemy w kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym kupić także wzmacniające nawozy.

Cena popularnych gatunków storczyka to dziś wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe porady, nasze roślinki będą kwitły często i bez dodatkowego wkładu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz