środa, 13 czerwca 2012

Naziemna telewizja cyfrowa - jak podłączyć i odbierać [CYFROWA TELEWIZJA NA STARYM TELEWIZORZE]

NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA to nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego, który Polska jest zobowiązana wprowadzić wraz z innymi rozwiniętymi krajami. Dotychczasowe nadawanie analogowe sygnału telewizyjnego zostanie wyłączone.

Mimo kampanii informacyjnej prowadzonej przez polski rząd, wielu z nas wciąż nie wie, co trzeba zrobić, by móc odbierać cyfrowy sygnał telewizyjny.

Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową [PORADY]:

1. Jeśli masz stary telewizor (kineskopowy): "Odbiór programów telewizji cyfrowej będzie możliwy przy użyciu specjalnej przystawki (tzw. dekoderów STB ang. Set-top-box). Umożliwi to wykorzystanie dotychczas posiadanego telewizora. Jednak aby oglądać programy w wysokiej rozdzielczości oraz skorzystać z dodatkowych usług multimedialnych konieczny będzie zakup odbiornika oferującego takie możliwości.

Co to jest set-top-box?

Set-top-box (STB) jest specjalnym urządzeniem, które ma postać przystawki do telewizora. Umożliwia ono odbiór programów telewizji cyfrowej przy użyciu odbiornika telewizyjnego, który nie ma możliwości samodzielnego odbioru sygnału cyfrowego.

Ile kosztuje STB?

Koszt podstawowego dekodera służącego do podłączenia do telewizora (tzw. Set-top-box) to ok. 200-250 zł. W tym przedziale cenowym można już zakupić urządzenia przystosowane do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Urządzenia bardziej zaawansowane (np. posiadające wbudowany dysk), są oczywiście droższe. Jednak w związku ze wzrostem podaży STB ceny znacząco spadają i podane wyżej wartości należy traktować jedynie orientacyjnie."

źródło: strony Rządu RP

2. Jeśli masz nowy, tzw. płaski telewizor, ale bez tunera DVB-T: To także musisz dokupić przystawkę umożliwiającą odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwsze płaskie telewizory, mimo że są cyfrowe, nie miały w standardzie zamontowanych tunerów DVB-T.

3. Jeśli masz nowoczesny telewizor z tunerem DVB-T nie musisz niczego więcej kupować. Wystarczy do telewizora podłączyć zwykłą antenę i automatycznie wyszukać kanały telewizji cyfrowej. Z każdym miesiącem jest ich coraz więcej. Dostępne są zupełnie za free!

UWAGA! W związku ze zmianą sposobu nadawania sygnału telewizyjnego pojawiło się wielu oszustów oraz wiele firm, które oferują możliwość podłączenia telewizji cyfrowej za duże pieniądze. Zwykle, gdy zapukają do naszych drzwi, pytają czy mamy telewizor, a później zasypują nas słowotokiem o tym, że już nie długo nie będziemy mogli oglądać telewizji. By nas "wybawić", oferują najczęściej drogą telewizję cyfrową jednej z platform (ostatnio nieuczciwi akwizytorzy wciskali w ten sposób bardzo drogie oferty Cyfry+ na terenie Śląska).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz