piątek, 1 czerwca 2012

Gdzie wolno / można grillować [PRAWO, PRZEPISY, KARY]

"Wkurza Cię, że Twój sąsiad grilluje na balkonie? Zadzwoń na policję/straż miejską i zgłoś to. Sąsiad nie ma prawa dymić na Twoje okna i świeżo wyprane ubrania!" - wpis o takiej treści znalazłem na jednym z internetowych forów dyskusyjnych.

Zadano tam pytanie, co zrobić z takim właśnie grillującym na balkonie sąsiadem.

Postanowiłem sprawdzić co wolno i gdzie w kontekście grilla.

Gdzie wolno grillować legalnie?

1. Grillować w pełni legalnie możesz w swoim ogródku (czy to przy domu, czy na tzw. działce). Dobry obyczaj w razie bliskiego sąsiedztwa ogródka sąsiadów nakazuje, by sąsiadów o grillowaniu uprzedzić, by np. nie uwędzić im prania czy też wietrzonej pościeli.

2. Grillować wolno także w publicznym parku. Najlepiej na łące, z dala od zabudowań. Na wszelki wypadek, warto zawsze sprawdzić regulamin parku, na jakich zasadach można grillować. Po zakończonej imprezie, należy doprowadzić miejsce grilla do stanu pierwotnego.

3. Grillować wolno także... w lesie! Trzeba jednak spełnić szereg warunków.

"W lesie oraz w odległości 100 m od granicy lasu, a także na terenach śródleśnych zabrania się rozniecania ognia, korzystania z ognia otwartego, wypalania pozostałości roślinnych czy wierzchniej warstwy gleby. Na terenie leśnym można jednak rozniecać ogień, ale wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu i tylko w sposób, który nie grozi sprowadzeniem zdarzenia niebezpiecznego w postaci pożaru. W związku z tym dopuszcza się na terenie leśnym zorganizowanie ogniska z uwzględnieniem wspomnianych warunków. Oczywiście w przypadku dużej grupy znajomych należy uzyskać zgodę nadleśniczego, w przypadku lasów stanowiących własność Skarbu Państwa" - tak stanowią przepisy.

Grillować nie wolno: na balkonie w bloku, na tarasie domu - jeśli mieszkamy np. w szeregowcu, w lesie podczas suszy, blisko szlaków samochodowych (dym może ograniczyć widoczność np. na autostradzie i o wypadek nie jest wtedy trudno).

Za grillowanie niezgodne z prawem można otrzymać mandat. Jego wysokość to co najmniej 500 złotych.

Jeśli więc zamierzacie grillować, róbcie to w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem i bez szkód dla innych osób.

2 komentarze:

 1. A gdzie doczytałeś się tego, że nie można grillować na balkonie w bloku? nie ma jednoznacznych przepisów tego zabraniających.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, jednak większość spółdzielni mieszkaniowych/wspólnot ma swoje regulaminy, które tego zabraniają. Osobiście zetknąłem się też z przypadkami, gdy straż miejska wlepiała mandaty nawet bez regulaminu, bo np. sąsiedzi wykazali, że dym okopcił ich suszące się na balkonie pranie lub zakłócił mir domowy.

   No i dochodzi jeszcze kwestia dobrych obyczajów. Nikt przy zdrowych zmysłach nie robi grilla na balkonie w bloku! ;-)

   Usuń