środa, 13 czerwca 2012

Jak nauczyć dziecko mówić r? [KIEDY DZIECKO POWINNO MÓWIĆ R]

Twoje dziecko skończyło 5 lub 6 lat i wciąż nie wymawia głoski "r"? To się zdarza. Nie trzeba jednak panikować, a pomóc maluchowi za pomocą odpowiednich ćwiczeń aparatu mowy. To działa!

Jak nauczyć dziecko mówić "r" [PORADY, ĆWICZENIA]:

1. W pierwszej kolejności, zanim podejmiecie jakiekolwiek samodzielne próby uczenia dziecka mówienia "r" (a co gorsza, zmuszania!), koniecznie idźcie z nim do logopedy. Taka konsultacja w ramach NFZ nic nie kosztuje. Już po pierwszej wizycie logopeda oceni, co jest przyczyną tego, że dziecko nie wymawia głoski "r". Zaleci zestaw ćwiczeń, które należy wykonywać z dzieckiem wspólnie w domu a także zaplanuje szereg kolejnych wizyt, podczas których będą korygowane wady wymowy.

2. Nie należy zmuszać dziecka do tzw. siłowego wymawiania "r", ponieważ doprowadzi to do sytuacji, w której już na całe życie nasza pociecha zakoduje sobie artykulację z "germańskim" brzmieniem, coś w stylu premiera Donalda Tuska (np. zamiast mówić "ręcznik", dziecko nauczy się mówić "rhęcznik", itd.). Dodatkowo, takie zmuszanie dziecka do mówienia "r" może doprowadzić także do zaburzeń przy wymawianiu innych głosek, a naprawdę można tego uniknąć!

3. Oto obiecane ćwiczenia na nauczenie wymowy głoski r. Są proste i należy je wykonywać wraz z dzieckiem, żeby wiedziało, że to poważne zajęcie, a nie tylko kolejna zabawa. Bardzo ważne w nauczeniu dziecka "r" jest wzmocnienie jego języka. Jeśli ruch języka wystawionego z ust po okręgu jest płynny, to znaczy, że niewiele brakuje, by maluch opanował "r". Jeśli ruch jest "skokowy", oznacza to, że trzeba sporo popracować.

Ostatecznie, po kilkunastu tygodniach intensywnych (codziennych!) ćwiczeń dziecko opanuje wymawianie "r", a Wy będziecie mogli odhaczyć kolejne pomyślnie wykonane zadanie z nieskończonej rodzicielskiej listy. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz