czwartek, 7 czerwca 2012

Jak oszczędzać wodę w domu? [TANIA WODA]

Woda to źródło życia, jak dowiadujemy się m.in. z telewizyjnych reklam. Woda to także źródło, które pociąga za sobą spore wydatki z domowego budżetu. Sprawdzamy, jak można płacić mniej za wodę? Jak oszczędzać wodę? I jak korzystać z wody by zużyć jej tyle, ile potrzebujemy.

Jak zaoszczędzić na wodzie? [PORADY]:

1. Zużywaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Myjesz zęby? Nalej sobie wody do kubeczka. Myjesz podłogę? Do wiadra nalej tylko 1/3 pojemności - to wystarczy, bo za chwilę i tak wymienisz wodę na świeżą (znów 1/3). Bierzesz kąpiel? Niech wanna się nie przelewa. Prysznic? Najpierw się namocz, wyłącz wodę, namydl ciało, włącz wodę, spłucz.

2. Sprawdź, czy Ci nie cieknie! Przepuszczająca wodę spłuczka, niedomknięty zawór w kranie, dziurawy wąż ogrodowy - możliwości bezsensownego wypuszczania drogiej wody jest naprawdę sporo. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać szczelność naszych wodnych instalacji. To może nam przynieść spore oszczędności.

3. Oszczędzanie w wersji hard: wyłącz ciepłą! To nie żart. Jeśli korzystasz z wody "z miasta", to pewnie za kubik tej ciepłej sporo płacisz. Wystarczy jednak, że zablokujesz dopływ ciepłej wody np. do umywalki w łazience - ręce można przecież myć w zimnej, to nie problem! Oszczędności pojawią się na pewno! :-)

4. Masz dom? Zbieraj deszczówkę! Nie ma głupszego rozwiązania ponad podlewanie roślin w ogrodzie wodą z sieci. Przecież do tego celu wystarczy nazbierać odpowiednią ilość deszczówki. Jak? W prosty sposób. Wystarczy, że pod jedną z rynien ustawimy beczkę/pojemnik/zbiornik. Woda wpadnie do niego i będzie tam stała tak długo, aż całej nie zużyjemy.

5. Korzystaj z darmowych ujęć wody! Takich "źródeł" nie brakuje. Darmowa woda jest udostępniana m.in. przez wodociągi w pobliżu przepompowni i źródeł głębinowych. Nie wiem, dlaczego tak jest, ale to fakt i warto z niego skorzystać. Przy takich źródłach często zatrzymują się sznury samochodów, które zapakowane są baniakami na wodę po sam dach! Inni korzystają, dlaczego i Ty miałbyś na tym nie skorzystać?

6. Kupujesz wodę mineralną do picia? Wyrzucasz kasę! Jak pokazują najnowsze badania, woda z kranu w Polsce jest tak samo czysta, a nawet jeszcze czystsza od wody zamkniętej w butelkach w sklepie! Weźcie pod uwagę to, że woda, która dociera do nas z kranu jest codziennie badania nawet kilkadziesiąt razy! Ta butelkowana, może raz na dwa tygodnie...

7. Nie korzystaj ze zmywarki! To prosta i oczywista rada. Niby zmywarka to wygoda, jednak jej "wodożerność" powinna nas skutecznie od tej wygody odwieść. Lepiej przecież napełnić nieckę zlewu ciepłą wodą, w której ręcznie umyjemy te kilka talerzy, garnków i szklanek. Ponadto, po zmywarce i tak trzeba często poprawiać co trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Totalnie bez sensu!

Swego czasu modne były koszulki z nadrukiem: "Save water, drink beer!" ("Oszczędzaj wodę, pij piwo! - przyp. red.) - trudno jednak podobne złote myśli brać na poważnie, gdy z naszego portfela wycieka tyle pieniędzy za wodę. Zawsze warto więc spróbować skorzystać z powyższych rad. :-)

Znacie inne sposoby oszczędzania wody? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz