poniedziałek, 12 marca 2012

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?


Jako ojciec kilkuletniego brzdąca mam na ten temat trochę do powiedzenia. I nie jest to coś niezwykle skomplikowanego. Jeśli idzie o sikanie na nocnik, dziecko powinno zacząć to robić jak najprędzej, czyli zaraz, gdy tylko nauczy się siadać (po 6. miesiącu życia).

HIT! PRZECZYTAJ! Skąd wziąć pieniądze na BIZNES? SPRAWDZONY SPOSÓB!

Jeśli jest inaczej to winni jesteśmy tylko my sami. Generalnie, nie ulegajmy marketingowym wpływom producentów pieluszek, którzy we własnym interesie przekonują nas, że dziecko w pampersach, huggiesach czy innych pieluchach powinno śmigać nawet do 4. roku życia. Bzdura i tyle! Chodzi tu tylko o wyciąganie pieniędzy z naszych i tak skromnie uposażonych kieszeni.

Oto kilka sposobów i okoliczności, które pomogą nam nauczyć dziecko sikania do nocnika:

1. Pierwsza i najważniejsza rada! Gdy tylko dziecko nauczy się siadać, od razu ucz je, że sika się do nocniczka! Po mince bobasa można rozpoznać moment poprzedzający oddanie moczu. To właśnie wówczas mamy kilka sekund, by przesadzić malucha na nocnik i zasygnalizować mu tym samym, że od teraz siku robi się na tym dziwnym krzesełku z dziurą.

2. Gdy dziecko ma już ponad rok, a nadal nie sika do nocnika, należy zastosować metodę polegającą na tym, że nie zakładamy mu pieluchy. Oczywiście, najlepiej, jeśli maluch nie siedzi wówczas na naszej drogiej kanapie czy dywanie - można go np. posadzić na ceracie. Gdy dojdzie do posikania, dziecko poczuje, że coś jest nie tak i że to coś nieprzyjemnego - wówczas pokazujemy mu nocnik i tłumaczymy spokojnie, że następnym razem może uniknąć prysznica.

3. Ważne jest nauczenie dziecka sygnalizowania potrzeby. Gdy dziecko jeszcze nie mówi, ale potrafi posługiwać się określeniami typu: "sisi", czy "siusiu", to warto mu uzmysłowić, że może tych pseudosłów używać, by nas zawołać. A my, podsuniemy w porę nocnik.

4. Gdy dziecko jest już w wieku powyżej 30 miesięcy życia, warto zastanowić się nad zakupem specjalnej nakładki na sedes, która umożliwi mu załatwianie się tak, jak robią to dorośli. Dla pewności można też dziecku kilka razy pokazać, jak korzystamy z toalety - wówczas będzie ciekawe i samo też będzie chciało korzystać.

5. Zwieracze maleństwa są niesforne do końca 3. roku życia. Dopiero po tym okresie, dziecko zaczyna świadomie nimi kierować. Warto więc pieluszkę zakładać dziecku na noc, zwłaszcza gdy np. jest chore i ma gorączkę. Pielucha na noc uchroni przed odparzeniami i codziennym praniem łóżka. Jeśli chcemy by dziecko nocami wstawało za potrzebą, przed snem zawsze pokazujmy mu nocnik i zostawiajmy go blisko łóżeczka, by maluch pamiętał o tym niezwykle użytecznym przedmiocie.

6. Z siusiania na nocnik warto zrobić "rytuał" czy też rodzaj bajki, w której dziecko uczestniczy. Tzn. wymyślamy np. historię o chcącym się napić nocniczku i tłumaczymy, że jak dziecko nie będzie do niego sikało, to będzie mu smutno. Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku kupy, która, jakkolwiek dziwnie to brzmi, może być nocniczkowym "jedzonkiem"... Pole do popisu jest szerokie i wszystko zależy od tego, jak wiele czasu na nocnikowy problem pragniemy przeznaczyć.

7. Najważniejsza we wszystkich nocnikowych zabiegach jest CIERPLIWOŚĆ. Bez niej nigdy nasze dziecko nie nauczy się korzystać z nocnika. Będzie miało też problemy z uczeniem się czegokolwiek w przyszłości. Naszą postawą musimy zasugerować maleństwu, jak ważne codzienne siadanie na nocniku i siusianie do niego. Dla lepszego efektu, możemy sami codziennie z rana, na oczach dziecka "siadać" na nocnik i udawać, że także z niego korzystamy. Pozytywny efekt po kilku tygodniach murowany!

Tylko nie mówcie, że nauczenie dziecka załatwiania potrzeby do nocnika to coś trudnego, bo i tak nie uwierzę. Dzieci szybko się uczą. O wiele szybciej niż nam się to wydaje! Powodzenia!

16 komentarzy:

  1. witam to prosze w takim razie dać mi rade,moja córeczka ma 2 i prawie 3 msc,jak skonczyla 2 latka kupilam jej nakładke bo nocnik nie wystarczał i od razu pojęła o co w tym chodzi,tylko kupke ciagle robila w majtki jesli nie "wyłapałam".Potem byłam 1 tydzień u rodziny i troszkę to zaniedbałam i od tamtego czasu ,choć minęły juz 2 msc córka nie sygnalizuje gdy robi siku,wcześniej potrafiła wołać.Próbuję juz rożne rzeczy bajki opowiadam,siada z lalka,ale jak ja jej nie wysadzę to poprstu sika na podłoge.Prosiłabym o jakąś sugestię bo juz brakuje mi pomysłów.Pozdrawiam Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Moniko,

      Trudno cokolwiek radzić nie znając dokładnie przypadku Twojej córeczki. Ale wydaje mi się, że powinien tu zadziałać sposób z niezakładaniem pieluchy. Tzn. dziecko poczuje, że się zsikało raz, poczuje drugi i trzeci aż w końcu zacznie samo sięgać po nocnik lub sygnalizować podanie.

      Co do samego sygnalizowania, skoro dziecko już to robiło, wystarczy powtarzać do znudzenia ten umowny sygnał, aż znów zacznie go używać. Można np. wskazywać posiusiane majtki i wypowiadać sygnał, wskazując jednocześnie na nocnik. Dziecko na pewno to pojmie!

      Życzę powodzenia! :-)

      Ps. Bajki i jakiekolwiek inne atrakcje na siusianie niewiele pomogą. Wiem to z doświadczenia. Tylko jasny i prosty komunikat.

      Usuń
    2. uczyć 6 miesięcznego dzieciaka sikać do nocnika. Co to za bzdury???? Kto to czyta?

      Usuń
    3. Jato czytam i chcę zastosować się do powyższych porad!

      Usuń
    4. Od 6mies.zycia? Hehe tylko zmęczycie niepotrzebnie siebie i dziecko. Moja córka nauczyla sie siusiać gdy miala ok 2lat. Oczywiscie uczona byla gdy miala ok 1,5 roku i dostawala za to naklejki i juz siusiala na nocnik i nagle spowrotem do pieluszki nie wiedząc dlaczego... Nocnik stal na widoku dziecka i ktoregos dnia sama chciala zrobic siusiu na niego. Od tego czasu nie bylo problemu. Dziecko musi dorosnąć do tego a nie na sile je zmuszać. Zycze dużo cierpliwosci! :)

      Usuń
    5. nikt tu nie pisze o zmuszaniu tylko o oswojeniu sie z tym przedmiotem .dziecko sadzane w wieku 6 m potrafi juz w wieku 12 m pokazać lub zawołać ze chce siusiu
      na nocnik

      Usuń
  2. mój 26 mc. synek jak go upilnuje zrobi siku ma nocnik w kazdym pomieszczeniu ale jak nie upilnuje to sie zsiusia i jeszcze w to wejdzie i tupta sobie ,no chyba ,że krzykne na niego to następne dwa razy idzie sam na nocnik i co tu robić czas mija a my stoimy w punkcie wyjscia

    OdpowiedzUsuń
  3. witam ja mam straszny problem z moim 3,5 rocznym synem niechce wogole ani siadac na nocnik ani na ubikacje jak widzi nocnik to nim rzuca gdzie popadnie moze caly dzien chodzic bez pampersa i ani razu sie nie ze sika nawet lanie wody ano krzyk nic nie daje dopiero jak poczujepampersa to zrobi siku i wtedy mowi że woda leci niby wie ze chce siku czy kupke ale nie chce za rzadne skaby do nocnika o ubikacji nie wspomne pomocy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może spróbuj go zachęcić naklejkami do nauki sikania No salpiques. Są to takie kolorowe naklejki, które się zmieniają jak się na nie nasika więc zwykłe siusiu stanie się ciekawsze:)(naklejka wraca do wyglądu początkowego po spłukaniu). Zawsze to jakaś nowość dla dziecka i zachęta. Naklej mu taką na dnie nocnika i w muszli klozetowej, na pewno nie będzie mu to obojetne jak mu pokażesz jak to działa:).

      http://naukasikania.blogspot.com/

      Powodzenia!

      Usuń
  4. Moja 22 miesięczna córcia za nic w świecie nie chce załatwiać swoich potrzeb ani na normalnym nocniczku, ani na tym z Fishera ani "podlewać trawki i kwiatuszków". Mogę ją posadzić na kilka minut i nic, po czym wstaje, idzie i po chwili robi do majtek. I jak już robi to mówi "siusiu". I tak jest za każdym razem. Dodam, że mokra pieluszka ją drażni i przeszkadza. Pampersa dostaje tylko na noc. Myślałam, że nauka robienia do nocnika pójdzie w mig, bo dotychczas wszystkiego uczyła się bardzo szybko i bez większych problemów. Najwidoczniej z tym tak łatwo nie będzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to u mnie jest dokładnie tak samo. Mówi siusiu już po. Siada na nocio, nic, wstaje i robi obok. W majtkach siusiu jej nie przeszkadza. Więc rady pana powyżej nie działają na wszystkie dzieci. Co wtedy? Dodam, że jak nauczyła się siedzieć, to sadzałam na nocio. Ale bawiła się nim, wkładała tam rączki, zabawki, ale nigdy-nigdy się tam nie zsiusiała. Tak jakby za nic nie mogła tam nasikać. Może sobie wpoiła że do nocnika nie wolno? Już sama nie wiem. Za niedługo skończy 2 lata. Sika po wstaniu z nocnika. Złotych rad jak widzę nie ma

      Usuń
    2. Aha i też wszystko w mig mi pojmuje. No w mig. A to ni w ząb :(

      Usuń
  5. Witam....Jestem ciekawa czy poradzi sobie pan z moim problemem...mam synka który ma prawie 22 mięsiecy i problem jest taki,ze synek nawet niechce usiaść na nocniczku a co dopiero sie do niego załatwić....nie wiem jak nauczyć go załatwiania sie na nocnik...mam nadzieje,że coś pan mi doradzi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jA MAM PODOBNY PROBLEM Z SYNEM (2L) DO TEGO JAK POWIEM ZE MA SIKU NA NOCNIK TO MOWI,ZE NIE.

      Usuń
  6. moja 26miesięczna córka jeszcze nie umie sikać do nocnika chociaż tłumaczę jej że musi się nauczyć. Dziś(06.03.2014r)raz nie założyłam jej pampersa i tłumaczyłam że jak będzie chciała siusiu to żeby usiadła na nocnik. Kiwnęła głową że nie to jej powiedziałam że musi się nauczyć i co i po paru minutach zrobiła siusiu... ale na dywan. Muszę uczyć ją aż do skutku bo ma 2 lata i 2 mies. a jeszcze nie chce siadać na nocnik

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam synka który ma 19 msc. 16 msc robi siku do sedesu wytlumaczcie dziecku ze już jest prawie takie dorosłe jak wy a wy(rodzice) nie potrzebujecie pampersa bo robicie siku w toalecie. Jeśli macie synka kupcie mu schodki lub jakis taborecik gdzie mógłby stanąć. Niech robi to co TATA mój synek uwielbia go naśladować może dlatego poszło tak łatwo. Temat smoczka poszedł tak samo JUZ JEST PRAWIE DOROSLY JAK MAMA I TATA a my nie mamy smoczka czy pampersa.

    OdpowiedzUsuń