poniedziałek, 12 marca 2012

Jak zmniejszyć spalanie paliwa w aucie? [OSZCZĘDNA JAZDA SAMOCHODEM - PORADY]

Oszczędzanie paliwa stało się niezbędne, bo ceny benzyny i oleju napędowego windują w górę, jak drapacze chmur arabskich szejków. Co więc poradzić? Czy jest sposób na mniejsze spalanie? Jak zaoszczędzić trochę paliwa i wydać mniej pieniędzy? Poniżej znajdziecie kilka prostych i skutecznych porad.


1. Po pierwsze: jeśli nie stać Cię na comiesięczne zostawianie tysiąca lub dwóch na stacji benzynowej, kup tani w eksploatacji samochód! Najlepiej mały, z benzynowym silnikiem (maks. 1.2) lub ewentualnie większy, jeśli nie mieścisz się w seicento, ale z instalacją gazową. Tę warto przed zakupem dokładnie sprawdzić w solidnym warsztacie. Samochód o małym litrażu spali nam relatywnie mniej paliwa i jak dotąd nie znaleziono lepszego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na tankowaniu.

2. Twoje auto pali 9-10 l paliwa a producent podawał, że weźmie maks. 7-8? Nie okłamano Cię! Najprawdopodobniej masz jednak tzw. ciężką nogę i nie znasz techniki oszczędnej jazdy. A to bardzo prosto zmienić. Wystarczy, że do każdego skrzyżowania będziesz dojeżdżał hamując biegami (w przeciwieństwie do jazdy na luzie, samochód nie pobiera wówczas dodatkowego paliwa). Koniecznie też zrezygnuj z gwałtownego przyspieszania i ostrych startów na światłach. Mając do pokonania trasę np. 60 km, jedź ze stałą prędkością i kontroluj obroty silnika. Zazwyczaj warto pędzić autko ze stałą prędkością maks. 110 km/h. Bardziej cierpliwi i oszczędniejsi kierowcy jeżdżą nawet 90 km/h (tak, to ci, których masz za ofermy, które nie potrafią jeździć - otóż potrafią - i w dodatku oszczędnie!). Gdy masz przed sobą dłuższy postój na światłach, np. 25 sekundowy, to... wyłącz na ten czas silnik! I ostatnia rada co do oszczędnej jazdy - już nawet przy 40 km/h wrzucaj czwarty bieg, a w okolicy 55-60 km/h bieg piąty.

3. Na większe zużycie paliwa wpływ ma także to, co wozisz w bagażniku. Jeśli tę część auta traktujesz, jako składzik na duperele, wiedz, że właśnie ze względu na ten bagaż spalasz więcej!

4. Zmień opony na właściwe dla Twojego auta. Sprawdź, jakie najwęższe opony możesz założyć w Twoim pojeździe. Im szersze będą, tym więcej spalisz paliwa!

5. Sprawdź, czy w oponach jest odpowiednia ilość powietrza. Niedopompowane koła zwiększają spalanie nawet o... 10 proc. To dużo!

6. Sprawdź kondycję silnika. Każdy mechanik raz dwa wskaże Ci, co trzeba wymienić, by silnik palił choć trochę mniej. Czasem to kwestia sondy, czasem przepływomierza. Sprawdzić i wymienić nie zaszkodzi.

7. Dobierz właściwy dla Twojego silnika olej. Oczywiste, ale jak wielu z nas jeździ na byle jakim oleju, a potem dziwi się, że auto pije paliwo jak szalone...

8. Szukaj w miarę tanich stacji benzynowych. Korzystaj z promocji sieci marketów, które w zamian za zrobione w nich zakupy, oferują kupony zniżkowe na paliwo.

9. Nie nadużywaj klimatyzacji! Jeśli za oknem jest nie więcej niż 27 stopni Celsjusza, lepiej otwórz sobie okno i zrób lekki przeciąg. Klima dobrze sprawdzi się dopiero powyżej tej temperatury. Dzięki jeździe z niewłączoną klimatyzacją możesz zaoszczędzić nawet litr paliwa na każde sto przejechanych kilometrów!

10. Gdy nie musisz dotrzeć dalej niż 3-4 km - ZREZYGNUJ z JAZDY AUTEM! Taki dystans możesz przejść lub przejechać na rowerze czy też komunikacją miejską. ZAWSZE PAMIĘTAJ, że silnik samochodu zaczyna spalać paliwo na poziomie podanym przez producenta, dopiero po przejechaniu 4 km! Do tego momentu pobiera nawet... 40 litrów na sto km!

JEŚLI ZNACIE JESZCZE JAKIEŚ INNE METODY OSZCZĘDZANIA NA PALIWIE, DAJCIE ZNAĆ W KOMENTARZACH!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz