środa, 7 marca 2012

Jak zrobić zrzut z ekranu na PC (print screen, screenshot)?


Czy nie denerwuje Was to, że czasem ktoś wie więcej, ale tylko dlatego, że już to wie, uważa Was za kogoś gorszego? No właśnie, pora to zmienić... Tym razem opowiem krótko, jak zrobić tzw. print screena czyli inaczej mówiąc zdjęcie obrazu wyświetlanego w danym momencie na ekranie komputera.

CHCESZ ZROBIĆ PRINT SCREEN NA MAC OS? TU ZNAJDZIESZ INSTRUKCJĘ!

Print screena robimy w bardzo prosty sposób. Zwykle komputery wyposażone są w klawiaturę z przyciskiem, na którym jest... napis "Print Screen".

Używamy go następująco:

1. Wyświetlamy na ekranie interesujący nas obraz, który chcemy zapisać i przyciskamy "Print Screen" na klawiaturze.

2. Obraz jest teraz schowany w tzw. schowku. By go wydobyć i zapisać do pliku, trzeba otworzyć jakiś edytor graficzny (jak paint w windowsie) lub zwykłą przeglądarkę zdjęć (np. irfan view, który gorąco polecam bo jest funkcjonalny i darmowy). W otwartym programie wybieramy opcję "wklej" lub "paste". Można też użyć kombinacji klawiszy "ctrl" + "v".

3. Nasz obraz powinien się już wyświetlać w oknie programu do obróbki zdjęć. Teraz możemy z niego wyciąć dowolną, interesującą nas część lub też nic nie wycinać, jeśli nie mamy takiej potrzeby i zapisać plik. W tym celu używamy opcji "zapisz" lub "save".

W ten sposób print screen leży już bezpiecznie na naszym pulpicie.

Po co używa się print screena? Odpowiedź jest oczywista, dla wygody, a czasem nawet... bezpieczeństwa. Zdarza się, że np. ktoś nas obrazi w internecie lub ukradnie treści, które należą do nas. Wówczas, poza zapisem łamiącej prawo strony internetowej w trybie offline, warto dodatkowo wykonać właśnie zrzut ekranu.

W razie pytań - piszcie, polecam się! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz