środa, 14 marca 2012

2015: Zmiana czasu z zimowego na letni [KIEDY? 29 marca]

Kiedy zmieniamy czas zimowy na letni w 2015 roku? To już niebawem, w nocy z 29 na 30 marca (a właściwie, tuż po rozpoczęciu się niedzieli).


Zmiana czasu z zimowego na letni to skutek międzynarodowej umowy, którą Polska zaakceptowała przed laty. Każdego roku czas zmieniamy dwukrotnie. Wpierw, wiosną - z tzw. czasu zimowego na czas letni oraz jesienią, z letniego na zimowy.

Zmiana tłumaczona jest m.in. oszczędnościami, jakie dzięki niej można poczynić na zużyciu energii elektrycznej. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni jest nam odbierana jednak godzina (zegary przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00). Zdecydowanie przyjemniejsza jest zmiana czasu jesienią, bo wówczas, analogicznie, czasu przybywa nam o jedną godzinę.

Czas letni w Europie stosują niemal wszystkie kraje, za wyjątkiem Białorusi, Islandii i Rosji.

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016[8]. Rozporządzenie wydawane jest na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144).

Zmiana czasu, poza oszczędnościami na prądzie, ma za zadanie dostosować czas ludzkiej aktywności do obecności słońca na niebie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że człowiek lepiej pracuje i funkcjonuje w godzinach, gdy świeci słońce.

Przeciwnicy zmian czasu są jednak zdania (w tym niektóre środowiska naukowe), że mają one zgubny wpływ na zdrowie i mogą prowadzić nawet do... zawału serca. To chyba jednak tylko w sytuacji, gdy zapomnimy przestawić zegarek i spóźnimy się o godzinę do pracy! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz