niedziela, 26 sierpnia 2012

Jak nauczyć dziecko czytać [NAUKA CZYTANIA - pomoc]

Jak nauczyć dziecko czytać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy nie chcą czekać aż maluch zacznie chodzić do szkoły i tam zetknie się z czytaniem. Dziecko umiejące czytać jest lepiej przygotowane do szkolnego startu. Jest to ważne tym bardziej, że dziś wielu rodziców decyduje się posyłać do szkoły dzieci w wieku 6 lat.

Techniki nauki czytania dla dzieci (czyli co zrobić, żeby dziecko szybko nauczyło się czytać):

1. Nauka poprzez zabawę! Już 3-letnie dziecko ma na tyle rozwinięte zdolności intelektualne, że potrafi... zapamiętać znaki graficzne i nazwać je. Znaczy to tyle, że możemy podczas zabawy podsuwać naszemu maluchowi np. kolorowe klocki z dużymi, wyraźnymi literami lub cyframi na nich i maluch je zapamięta!

2. Ten przeklęty komputer! Masz 4-letnie dziecko i z trwogą zauważasz, że Twoja pociecha korzysta samodzielnie z... youtube? To nic dziwnego. Właśnie obsługa komputera, np. oglądanych na "jutubie" bajeczek pozwala dziecku szybciej przyswoić... czytanie. Efekt ten wzmaga się, gdy dziecko przestaje wołać nas o pomoc przy wpisywaniu tytułów ulubionych bajek, tylko wpisuje je już samodzielnie za pomocą wspomnianej klawiatury. JEDEN WARUNEK: Nie odmawiaj dziecku wiedzy na temat tego, gdzie są konkretne literki na klawiaturze. Wpisuj tytuły bajek do wyszukiwarki w obecności dziecka, możesz to też robić jego paluszkiem! Już po kilkunastu tygodniach, dziecko samo będzie umiało pisać podstawowe wyrazy na klawiaturze, z powodzeniem także zacznie... głoskować wyświetlane na ekranie komputera słowa.

3. Czytanie przez... pisanie! Paradoksalnie, umiejętność czytania wzrasta wraz z rozwojem umiejętności pisania. Wystarczy, że codziennie przez chwilę poćwiczymy z dzieckiem pisanie (np. łączenie kropek, które zamienią się w literkę "A") a już po kilku tygodniach, dziecko będzie pamiętało jak nazywamy poszczególne litery!

4. Technika zapamiętywania Glenna Domana. Dziecku, nawet 2-letniemu można pokazywać kolorowe obrazki (psa, kota, dom, rzekę, etc.) i dołączone do nich duże, wyraźne podpisy. W ten sposób dziecko zapamięta cały układ graficzny i oswoi się z poszczególnymi wyrazami. To naprawdę działa!

5. Naucz dziecko literować. To jedna z najpopularniejszych metod nauki czytania. Gdy dziecko zna już obrazy graficzne, czyli poszczególne litery, wówczas nakłaniajmy je by się nie zniechęcało do czytania nawet dłuższych wyrazów i każdy sobie na głos literowało. Podobnie jest z rozbijaniem wyrazów na sylaby, co także ułatwia dziecku ich późniejsze połączenie w całość i opanowanie płynnego czytania.

Każda z powyższych metod wymaga oczywiście ćwiczeń. Warto jednak poświęcić swój czas, dzięki czemu zaoszczędzimy dziecku stresu w szkole. Dzięki umiejętności czytania, nasza pociecha już na początku szkoły zyska w oczach nauczycieli i będzie postrzegana jako osoba inteligentna. A to przecież prawdziwa duma dla każdego rodzica! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz