niedziela, 22 kwietnia 2012

Jak zwalczyć komary? [pułapki, spray, krem, kadzidełka]

Głośny dźwięk "bzzzzzzz" nie daje Wam zmrużyć oka? Codziennie budzicie się ze swędzącymi bąblami na skórze całego ciała? Znaczy, że komary mają się w Waszym otoczeniu bardzo dobrze. Pora jednak to zmienić i wygrać walkę z tymi potwornymi insektami.

U większości z nas dostateczne obrzydzenie wobec komarów wywołuje fakt, że żywią się one... naszą krwią. I jeszcze gdyby korzystały z niej na jakichś cywilizowanych warunkach. Ale nie, one wolą nas kąsać bez pytania i pozwolenia. Dlatego i my mamy prawo tępić komary!

Oto sposoby, jak pozbyć się komarów:

1. Domowy sposób na komary to... ocet winny. Ocet przydaje się zwłaszcza latem, gdy jest zbyt ciepło, by spać przy zamkniętych oknach. Wówczas należy nalać nieco octu do szklanki i ustawić ją na parapecie przy uchylonym oknie. Intensywna woń octu powinna odstraszyć komary. Gorzej jednak, jeśli odstraszy również nas i nie pozwoli nam zasnąć. Nie każdy bowiem toleruje zapach octu.

2. Komary należy opryskiwać. Zwłaszcza ich przydomowe siedliska. Te owady budują swoje gniazda w niedalekim sąsiedztwie ludzkich osiedli, na których później żerują. Opryski na dużą skalę powinny organizować m.in. władze samorządowe. Jednak i w naszym ogródku oraz okolicy domu warto dokonać oprysku specjalnym preparatem, który wytępi komary w zarodku. Specyfik oraz sprzęt do opryskiwania komarów można kupić w marketach: Obi, Praktiker czy Castorama.

3. Pułapka na komary, czyli prąd elektryczny. Bardzo dobrym sposobem walki z komarami jest tzw. lampa z otwartą wiązką elektryczną. Wystarczy, że zwabione do niej insekty zbliżą się do źródła światła. Po chwili zostaje z nich już tylko niemal niewidoczny dymek i nic nie bzyczy nam nad głową. Taka elektryczna pułapka na owady jest doskonała w dużych przestrzeniach, np. w halach produkcyjnych czy restauracjach.

4. Środki chemiczne na komary. To najbardziej znane sposoby walki z komarami, które znamy z telewizyjnych reklam. Sklepowe pułki pełne są chemicznych substancji w sprayu czy innej postaci, które pozwalają tępić komary. Wśród nich można znaleźć m.in. kadzidełka, które może i są skuteczne, ale wdychanie ich dymu nie jest najzdrowsze dla ludzkiego organizmu.

5. Moskitiery i siatki wokół łóżka. W ekstremalnych sytuacjach, np. w Afryce znane są od dawna tzw. moskitiery, które zakłada się na okna. Dzięki siateczce z bardzo drobnymi oczkami, komary i inne owady nie mogą się przedostać do mieszkania. W Polsce rzadko spotyka się takie rozwiązanie, ale nie jest ono wcale bez sensu. Specjalne siatki antyowadowe można także rozstawić wokół łóżka. To z kolei dobry sposób na spokojny sen naszych maleńkich dzieci.

6. Ultradźwięki i brzęczyki na komary. Niektórzy twierdzą, że dźwięki o określonej częstotliwości mogą skutecznie odstraszać komary oraz inne latające owady. Z założenia tzw. brzęczyki słyszalne są jedynie dla samych owadów, człowiek nie powinien tych dźwięków zauważać. Darmowe dźwięki można znaleźć między innymi w internecie. Można także oczywiście zainwestować w specjalistyczne urządzenia wydające z siebie antykomarowe brzmienia. Co kto woli.

Oczywiście z komarami można też walczyć fizycznie, jednak nie polecam biegania za nimi z tzw. packą. Szkoda naszego zachodu, bo to tych krwiożerczych bestii nie powstrzyma.

Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby na komary, wpiszcie je w komentarzach. Dobrych rad nigdy za wiele! :-)

2 komentarze:

  1. Najlepszym sposobem na komary to obecność nietoperza. Jeden mały nietoperz potrafi zjeść w ciągu nocy pare tysięcy tych owadów. Szczegóły na stronie

    OdpowiedzUsuń
  2. dobrym sposobem na komary to 1 łyżka oleju, 1 łyżka szamponu, 1 łyżka octu 10% i tym smarować ciało.

    OdpowiedzUsuń