poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Co na zatwardzenie i zaparcia? [twardy stolec leczenie]

Tym razem przyjrzę się problemowi może nieco mniej eleganckiemu od dotychczas tu przerabianych, ale jakże ważnemu. Zatwardzenie, bo o nim mowa dotyka co drugą osobę na kuli ziemskiej co najmniej raz w tygodniu. To dość często, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z zaparciami i twardym stolcem poradzić.


Zatwardzenia są kłopotliwe zwłaszcza u dzieci. Mogą do tego stopnia przeszkadzać w normalnym wypróżnianiu, że wywołują lęk i dziecko odmawia "robienia kupy". A wtedy zaczynają się problemy...

Oto skuteczne domowe sposoby na zatwardzenie:


1. Przegotowana woda z miodem.
Do ciepłej, ale nie gorącej wody w szklance dodajemy 3-4 łyżki miodu. Całość mieszamy aż do nasycenia roztworu, a następnie pijemy małymi łyczkami. Należy poczekać chwilę na efekt, ale przeczyszczenie i "zmiękczenie" gwarantowane!

2. Kawa, kawa, kawa!
Niektórzy z nas wiedzą doskonale, że dzień zaczynają od kawy niekoniecznie po to, by się nią "dobudzić", ale właśnie po to, by w ruch wprawić rozleniwione jelita. Po wypiciu kawy (obojętnie czy słodkiej, z mlekiem czy bez) nasze jelita zaczynają odczuwać coś w rodzaju "niepokoju", a to sprawia, że chce nam się... No właśnie! :-)

3. Jogurt + musli. Bardzo dobrym zwyczajem żywieniowym jest codzienne spożywanie jogurtów wymieszanych z rozmaitymi ziarnami zbóż. Taka mieszanka, nie dość, że doskonale odżywia nasz organizm, to jeszcze wspomaga pracę jelit i pozwala uniknąć zaparć i innych podobnych okoliczności.

4. Suszone śliwki. Jeśli nie chcemy mieć problemów z wypróżnianiem, warto mieć w domu (lub w pracy) woreczek z suszonymi śliwkami. Już po spożyciu kilku dziennie, jelita zaczynają pracować lepiej i oszczędzają nam "twardych atrakcji".

5. Pijmy dużo wody. Nic tak nie wpływa na dobre trawienie, jak... dobre nawodnienie. Jeśli nasz organizm nie otrzymuje w ciągu dnia koniecznej mu ilości płynów, nie dziwmy się, że nasz stolec jest... twardy. Spożywanie co najmniej 1,5 l wody dziennie gwarantuje normalną pracę żołądka i jelit, za czym idzie również fakt, że twarde problemy znikną.

6. Czopki lub lewatywa. Ten sposób jest już mniej przyjemny (choć nie dla wszystkich...). Zestaw do lewatywy można kupić w aptece bez recepty. Do niego dołączona jest stosowna instrukcja i wystarczy postępować zgodnie z jej wytycznymi. Łatwiej jednak zastosować czopki, zwłaszcza u dzieci.

Oczywiście, problemy ze stolcem należy omawiać także ze swoim lekarzem, bo ich przyczyną nie zawsze jest zła dieta. Zatwardzenia mogą być także objawem poważnych chorób.

Na koniec wspomnę jedynie o niektórych przykrych konsekwencjach regularnych zatwardzeń. Należą do nich: hemoroidy, stany zapalne odbytu, bóle brzucha, szczelina odbytu (bardzo bolesna i trudna do wyleczenia przypadłość!), śmiertelnie niebezpieczny skręt kiszek i zatrucie organizmu.

Nad regularnym oddawaniem miękkiego stolca należy pracować już od dziecka.

ZOBACZ, JAKI POWINIEN BYĆ PRAWIDŁOWY STOLEC WEDŁUG TZW. SKALI BRISTOLSKIEJ!

Znacie inne? Napiszcie o nich w komentarzach. Zapraszam także do dyskusji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz