sobota, 16 listopada 2013

Jak przygotować auto na zimę? [PRZEGLĄD ZIMOWY auta]

Jak przygotować auto na zimę? PORADNIK

Zima to najgorsza pora roku dla kierowców? Pewnie tak, ale tylko dla tych, którzy nie przygotują odpowiednio auta na zimowe drogi.

Oto, co należy zrobić przed zimą w samochodzie.

- Przegląd zimowy auta: kontrola płynów, hamulców, świateł, oleju, poziomu naładowania akumulatora*
- WYMIANA OPON na zimowe: nie będę z nikim dyskutował, czy to ma sens czy nie. Ma i koniec. Przekonałem się, sprawdziłem, zimówki na śniegu są najlepsze i koniec kropka. Można je zakładać już przy temperaturze 6 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Powyżej tej wartości zimówki szybciej się zużywają. Komplet zimówek można kupić taniej np. w Norauto, jeśli wybierze się też opcję założenia ich na miejscu. Warto także poszukać ofert w internecie lub na giełdach. Używane zimówki też będą ok, pod warunkiem, że mają jeszcze bieżnik. Na rynku są też chińskie zimówki, które można kupić taniej.

TANIE OPONY ZIMOWE, GDZIE KUPIĆ?

- SMAROWANIE gum w drzwiach czymś tłustym: mróz potrafi zmrozić drzwi, bagażnik a nawet klapę silnika. Warto więc posmarować wszystkie gumowe uszczelki czymś natłuszczającym. To może być nawet krem do rąk, choć lepsza będzie oliwa. W ten sposób zabezpieczone uszczelki uchronią nas przed niespodzianką typu przymarznięte drzwi.
- Przed zimą sprawdź też ogrzewanie tylnej szyby! Taki drobiazg, a miło jest z niego korzystać.
- Zakup koniecznie dobrej jakości "drapaczkę" do szyb, która pozwoli zdrapać nawet najgrubszą warstwę lodu.
- Wymień letni płyn do spryskiwaczy na zimowy, inaczej wszystko zamarznie przy pierwszej lepszej okazji.

JAK ZMNIEJSZYĆ SPALANIE BENZYNY W SAMOCHODZIE? PORADY

* AKUMULATOR na zimę: jeśli badanie tzw. pojemności ładowania akumulatora wskaże, że akumulator wytrzyma jeszcze jedną zimę, dobrze jest zakupić na niego specjalny pokrowiec, który dodatkowo ochroni go przed działaniem mrozu. Warto także kupić urządzenie do odpalania samochodu bez akumulatora, gdyby nasz akumulator się jednak popsuł. Koszt to raptem 30-40 zł w hipermarkecie, a zaoszczędzimy sporo stresu w momencie, gdy będziemy musieli gdzieś pojechać a auto nie zapali.

Jeśli badanie akumulatora wskaże, że należy go wymienić, nie wahajmy się kupmy nowy akumulator. Warto przejrzeć sklepowe promocje lub poszukać w hurtowniach motoryzacyjnych, gdzie akumulator będzie tańszy o 10 procent co najmniej.

Macie jeszcze jakieś inne pomysły, jak przygotować auto do zimy? Piszcie, komentujcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz