środa, 3 kwietnia 2013

Rolady śląskie - oryginalny przepis [ROLADY wołowe, składniki]

Rolady śląskie - przepis

Rolada wołowa to tradycyjne danie na Górnym Śląsku, doskonale znane także w Niemczech.

Kto spróbował go choć raz, wie, że warto spędzić na jego przygotowaniu długie godziny, by potem móc delektować się tym niezwykłym smakiem.

Rolada śląska to bardzo dobre danie na wszelkie specjalne okazje, zwłaszcza gdy na obiad zapraszamy gości.


Rolady śląskie [SKŁADNIKI]:

- mięso wołowe (plastry z udźca lub stek)
- chleb
- cebula
- kiełbasa
- wędzony boczek
- kiszony ogórek
- musztarda

Każdy plaster mięsa najpierw dokładnie opłukujemy pod zimną wodą. Następnie ubijamy płaskim tłuczkiem aż uzyskamy odpowiednią do wygodnego zawijania grubość (nie należy przesadzać).

Każdy plaster wołowiny posypujemy pieprzem oraz solą. Z jednej strony smarujemy musztardą (najlepiej sarepską, ale tu można eksperymentować). Tak przygotowane mięso musi się marynować przez co najmniej kilkadziesiąt minut.

W tym czasie przygotujmy nadzienie rolad. Ogórki, boczek, kiełbasę i całą resztę kroimy w cienkie paski, tak by wygodnie układały się w zwiniętym w roladę plastrze mięsa.

Gdy mięso jest gotowe do nadziewania, wkładamy do niego składniki i delikatnie zwijamy, pilnując by nic nie wydostało się na zewnątrz rolady. Całość owijamy specjalnymi nićmi, które zdejmiemy dopiero przed podaniem mięsa na talerzu.

Zwinięte i owinięte rolady wkładamy do brytfanny, w której wcześniej stopiliśmy masło. Dobrze jest, jeśli nasze mięso nawet odrobinę "przypali" się na tym masełku. Gdy rolady są obsmażone z każdej strony, do brytfanny wlewamy wodę (tyle, by rolady od tej pory już tylko dusić).

Proces duszenia powinien trwać do półtorej godziny. W tym czasie rolady dojdą do siebie. By mięso nie było twarde, co jakiś czas należy polewać je zagotowaną wodą z czajnika - ten zabieg zapewni mu odpowiednią miękkość.

Na końcu przyrządzamy sos. Gdy rolady są już gotowe, można je wyjąć z brytfanny i w pozostałym w niej wywarze sporządzić sos. Do szklanki wody wsypujemy kilka łyżek mąki i dokładnie całość mieszamy. Następnie wlewamy zawartość szklanki do brytfanny. Kolejny składnik to śmietana. Musimy ją wpierw zahartować, żeby nam się w gorącym sosie nie zważyła (czyli wlewamy do szklanki kilka łyżek wywaru z rolad i do tego dodajemy 2-3 łyżki śmietany, dokładnie wszystko mieszamy). Dopiero tak przygotowaną śmietanę wlewamy do sosu. Wszystko dokładnie mieszamy i podgrzewamy.

Dla smaku, na początku gotowania, można do rolad dolać odrobinę wytrawnego wina, ale to już fanaberia i Ślązak gotów za taki manewr dać po pysku.

Gdy sos jest gotowy, wkładamy do niego z powrotem rolady i jeszcze przez moment całość dusimy. Po chwili możemy zająć się zdejmowaniem nici i nakładaniem mięsa na talerz.

Całość, jeśli chcecie być wierni górnośląskiej tradycji, należy podać z kluskami (śląskimi, a jak!) oraz modrą kapustą.

Smacznego!

Ps. Jeśli macie inne przepisy na rolady, podajcie je w komentarzach! :)

2 komentarze:

  1. Takie roladki mój mąż uwielbia,a że jest ślązakiem jeszcze dopomina się do nich klusek :)

    OdpowiedzUsuń