czwartek, 18 kwietnia 2013

Jak nauczyć dziecko pić z butelki [przez smoczek]

Jak nauczyć dziecko ssać smoczek i pić z butelki [PORADY]

Gdy dziecko ma już co najmniej 3-4 miesiące, można mu powoli włączać inne pokarmy niż mleko z piersi. Dla przyzwyczajonego do ssania kobiecego sutka maluszka przesiadka na butelkę i smoczek nie będzie łatwa. Oczywiście, są takie sytuacje, gdy karmienie piersią z różnych przyczyn nie jest możliwe nawet od pierwszych dni życia dziecka, także wtedy warto sięgnąć po niniejsze porady.

1. Dziecko nie chce pić z butelki? Wybierz najlepszy moment na podanie smoczka i butelki - gdy dziecko jest w dobrym nastroju, uśmiecha się. Nie rób tego na siłę. Pozwól dziecku oswoić się ze smoczkiem. Najpierw może się nim nieco krztusić, czy mieć nawet odruch wymiotny. Potem przyjdzie czas zabawy smoczkiem aż w końcu dziecko nie będzie się z nim rozstawało, a Twoje piersi wreszcie... odpoczną.

2. Wracam do pracy a dziecko karmię tylko piersią. Co robić? Najlepiej, jeśli zaczniesz przyzwyczajać dziecko do smoczka już na kilka tygodni przed powrotem do pracy. Dziecko doskonale wyczuwa Twój zapach, więc warto o pomoc w karmieniu butelką (przez smoczek) poprosić np. ojca, babcię lub nianię. Wszystko po to, by dziecko nie czuło Twojego zapachu w pobliżu i nie było przekonane, że butelka jest tylko Twoim wymysłem a pod bluzką, czyli bardzo blisko skrywasz przecież to... lepsze jedzonko. Dzieci są sprytne!

3. Karmiąc butelką, odwzoruj położenie dziecka jak przy karmieniu piersią. Tylko imitacja sytuacji, w której dziecko odczuwa ogromny komfort, pozwoli nauczyć je picia z butelki. Przypatrz się uważnie swojemu maleństwu podczas karmienia piersią, następnie odtwórz identyczne warunki otoczenia podczas prób nauczenia dziecka picia z butelki.

4. Jaki kształt i rodzaj smoczka wybrać? Wybór smoczków w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi jest dziś ogromny. Po pierwszej nieudanej próbie nauczenia dziecka ssania smoczka lub picia przez smoczek warto więc sięgnąć po kolejne modele smoczków. I tak do skutku. Silikonowe smoczki łatwiej zmieniają kształty. Gumowe są z kolei mięciutkie. Ważne są także rozmiary otworów w smoczkach do picia z butelki.

5. Prosta rada na nauczenie dziecka ssania smoczka to podgrzanie lub schłodzenie go przed podaniem. Jeśli dziecko ząbkuje, to schłodzony w lodówce smoczek będzie wybawieniem dla dziąseł przez które próbują przebić się pierwsze zęby. Ogrzany smoczek będzie imitował temperaturę Twoich sutków!

6. Jeśli nauczenie dziecka picia z butelki ma się powieść, odzwyczajaj dziecko od picia mleka z piersi. Ta rada dotyczy zwłaszcza starszych (kilkunastomiesięcznych) dzieci, które nie potrafią zasnąć bez ssania piersi matki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz