poniedziałek, 31 marca 2014

Co to jest Oculus Rift?

Co to jest Oculus Rift?


Oculus Rift to nic innego, jak nakładany na głowę hełm, który umożliwia obserwowanie nam tego, co normalnie wyświetla ekran komputera lub telewizor, z tą różnicą, że widzimy to w perspektywie pierwszej osoby, zupełnie, jakby to było przed nami i dokoła nas.

Hełm Oculus Rift reaguje na ruchy naszej głowy, dlatego umożliwia obserwowanie otaczającego nas wirtualnego świata (np. gry komputerowej) w sposób niezwykle zbliżony do tego, jak postrzegamy rzeczywistość.

Oculus Rift to wynalazek, który stanowi powrót do pomysłu jeszcze rodem z lat 80., gdy opracowywano i próbowano sprzedawać na rynku rozrywki elektronicznej pierwsze wirtualne hełmy. Wówczas jednak słabo rozwinięta technologia nie pozwalała na zbudowanie odpowiednio lekkiego, a więc i wygodnego hełmu wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo, urządzenia takie były nieproporcjonalnie za drogie względem możliwości, jakie oferowały.

Z technologii Virtual Reality zrezygnowano więc w latach 90. Stosowano ją jedyni w skomplikowanych symulatorach np. pociągów, samolotów, czy potężnych maszyn wykorzystywanych w przemyśle. Hełmy wirtualne stały się więc gadżetem niezwykle niszowym, używanym jedynie przez profesjonalistów.

Oculus Rift okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Opracowany przez grupę zapaleńców, szybko zyskał spore zainteresowanie wśród Internautów.

Obecnie, produkt został wykupiony przez właściciela portalu Facebook za jedyne... 2 miliardy dolarów. ;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz