sobota, 9 marca 2013

Pozytywne myślenie - jak poradzić sobie ze stresem?

Stres i pozytywne myślenie to dwa wykluczające się pojęcia. Ale tylko z pozoru. Wystarczy bowiem, by nauczyć się ze stresujących sytuacji wyciągać pożyteczne wnioski.

Dopadł Cię stres? Przeanalizuj: co jest przyczyną? a może ktoś? w jakiej sytuacji Twoje serce zaczyna bić szybciej, masz płytki oddech, pocisz się i czujesz wewnętrzny niepokój? czy są jakieś okoliczności, które mogą sprawić, że będziesz się stresować mniej? czy drażni Cię obecność w konkretnych miejscach? a może bardziej to obecność konkretnych osób? co nie pozwala Ci się skupić na istotnych sprawach? czy stres oznajmia Ci, że akurat czegoś bardzo konkretnego się boisz?Oto kilka porad, jak myśleć pozytywnie i poradzić sobie ze stresem. Od ręki!

1. Nazwij swoje lęki. Gdy wiesz, co Cię stresuje/wzbudza w Tobie strach droga do pokonania tej przeciwności lub eliminacji jej z Twojego życia jest bardzo prosta.

2. Jeśli od problemu nie można uciec, bo to istotny element Twojego życia, rób wszystko by go rozwiązać. Nastaw się na wiele niepowodzeń, ale uwierz we własne możliwości, za którymś razem wreszcie się uda!

3. Opowiedz o swoim strachu i stresie zaufanej osobie. Nie masz takiej osoby? Zaprzyjaźnij się z kimś, kto może mieć podobne problemy do Twoich. Np. szukając na konkretnym forum internetowym lub wychodząc z domu i uczestnicząc np. w grupowej terapii. Takie zajęcia finansuje NFZ, udział w nich jest w 100 procentach dyskretny.

4. Skorzystaj z porad bliskich Ci osób. Być może ktoś z Twojego otoczenia przeżywał podobne problemy, zna rozwiązanie lub naprowadzi Cię na inne, równie skuteczne.

5. Potrzebujesz się odprężyć od razu? Rzuć na 10 minut to, co robisz. Wyjdź z pomieszczenia, w którym przebywasz. Usiądź w cichym otoczeniu, jeśli to niemożliwe, zatkaj uszy, zakryj dłońmi oczy i głęboko, bardzo spokojnie oddychaj. Niech wypuszczanie powietrza trwa jak najdłużej. Pomyśl o czymś mega przyjemnym, co będziesz robić zaraz, gdy wyjdziesz ze stresującej Cię sytuacji. W ten sposób odetchniesz natychmiast!

6. Na stres najlepsze zakupy. Jeśli masz pieniądze, dobrze wiesz, jak poprawić sobie nimi humor. Kup coś, np. nowe ubranie. Wyjdź w nim do kina, teatru, pubu. Pracujesz dniami a nocami śnisz koszmary o pracy? Stwórz sobie sytuację, w której sam/sama poczujesz się wyjątkowo: skorzystaj z usług gabinetu masażu, idź do spa, na długi spacer po lesie/bezdrożach...

7. O każdej stresującej sytuacji myśl: co mogę z niej pozytywnego zabrać dla siebie? Jaka płynie z niej nauka? Gdy taka sytuacja się powtórzy, będziesz mieć więcej siły, stres Cię już nie dopadnie, zapanujesz nad nim!


Znacie inne sposoby natychmiastowej relaksacji? Jakie jest Wasze pozytywne myślenie? Jak radzicie sobie ze stresem? Napiszcie w KOMENTARZACH. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz