czwartek, 7 marca 2013

Biegunka - jak zwalczać [DOMOWE sposoby i leki bez recepty]

Biegunka to jedna z najgorszych dolegliwości związanych z naszym układem pokarmowym. Gdy nas już dopadnie, zwykle nie mamy już czasu by zastanawiać się, jak ją skutecznie i szybko wyleczyć? UWAGA: Porady dotyczą rozwolnienia u osób DOROSŁYCH. W przypadku tej dolegliwości u dzieci, należy jak najszybciej zasięgnąć porady LEKARZA!


Oto kilka sprawdzonych porad, jak zwalczyć biegunkę:

UWAGA: przez cały czas, gdy mamy biegunkę należy uzupełniać w organizmie płyny. Najlepiej pić niegazowaną wodę lub lekko zaparzoną czarną herbatę. Bardzo dobrze sprawdzają się także dostępne w aptekach płyny z substancjami odżywczymi, np. Gastrolit (nieprzyjemny w smaku, ale pozwala przetrwać najgorsze, gdy organizm wydala z siebie każdy pokarm).

1. Leki na biegunkę dostępne bez recepty w aptece.

Jeśli mam być szczery, gdy dopada mnie tzw. sraczka nie zastanawiam się ani chwili i od razu połykam węgiel leczniczy. Zwykle pomaga i po kilku tabletkach (w odstępach kilkugodzinnych) problem ustępuje. Gdy biegunka ma podłoże wirusowe/bakteryjne lub jest wynikiem zatrucia pokarmowego, warto sięgnąć po Smectę. Ten lek odbudowuje uszkodzone powłoki jelit i wiąże wszystkie toksyny i bakcyle panoszące się w jelitach, by potem wydalić je wraz z kałem. Trzeci, sprawdzony specyfik na biegunkę to Stoperan. Gdy sranko jest bardzo częste, wybieram właśnie ten lek. Już po dwóch-trzech kapsułkach biegunka ustępuje. Pamiętajcie by dokładnie przeczytać ulotki dołączone do leków!

Są jeszcze inne leki w aptekach, ale te znam i stosuję, więc mogę je uznać za skuteczne.

2. Głodówka najlepsza na biegunkę!

Ta porada to efekt wizyty u pewnej sympatycznej młodej lekarki. Pani doktor uświadomiła mi, że jeśli w pierwszej fazie biegunki dostarczam organizmowi wciąż pokarm (nawet jeśli to tylko sucharki), to odżywiam także szalejącą w jelitach przyczynę dolegliwości. Zgodnie z zaleceniem lekarki, głodować należy maksymalnie jeden dzień - tyle wystarczy by organizm wydalił z siebie wszystkie toksyny. Potem stopniowo wdrażamy pokarm, w małych ilościach i prosty do strawienia: gotowane ziemianki, gotowaną marchewkę, gotowany ryż (sam ryż, bez mleka czy czegokolwiek takiego!), sucharki... I tak do momentu, gdy będziemy mieli pewność, że biegunka ustąpiła.

3. Coca-cola na biegunkę to mit!

Tak, moi drodzy. Coca-cola to jest dobra, ale tylko jak chcemy odrdzewić stary mechanizm albo zamek w drzwiach... Wszystko dlatego, że napój ten silnie zakwasza organizm. Tylko pozornie więc powstrzymuje biegunkę, a przede wszystkim sieje jeszcze większe spustoszenie w i tak już zmęczonych jelitach. Nie polecam!

4. Co na gorączkę podczas biegunki?

Gdy podczas biegunki mamy także wysoką temperaturę ciała, najlepiej jest korzystać wówczas ze wspomnianej już Smecty - wcześniej zasięgając porady u lekarza. Ale ważniejsze jest jednak zbicie gorączki. W tym celu powinniśmy użyć np. domowych sposobów (zimny kompres na czoło, wypocenie się). Niemniej, najlepiej i najbezpieczniej dla przewodu pokarmowego zadziała na nas paracetamol. Każdy inny lek przeciwgorączkowy może jeszcze bardziej zaszkodzić naszym jelitom, a tego przecież nie chcemy.


Znacie inne sposoby na biegunkę? Podajcie je w komentarzach. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze:

  1. Patent z krajów arabskich: napar z łupinek granatu albo łupinek tamaryndowca indyjskiego.
    A z farmaceutyków Loperamide/Loperium (w Polsce Laremid)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety naturalnego sposobu wyleczenia nie znam, ale jednym z leków , które używam to Enterol 250. Tani, skuteczny tylko tyle,że nie naturalny...;(

    OdpowiedzUsuń