środa, 7 listopada 2012

Jak wyrobić kartę NFZ dla dziecka [KARTA chipowa NFZ noworodka]

Urodziło Ci się dziecko i chcesz wyrobić dla niego kartę NFZ? To bardzo proste.

Karta NFZ dla noworodka - jak założyć?

1. Po wyjściu dziecka ze szpitala, idź do Urzędu Stanu Cywilnego i zdobądź Akt Urodzenia (usługa DARMOWA).
2. Poczekaj do trzech tygodni, aż zarejestrowane w urzędzie dziecko otrzyma swój... numer PESEL.
3. Gdy masz już PESEL dziecka, wybierz się do najbliższego oddziału NFZ i używając numeru PESEL zarejestruj dziecko.

W ten sposób Twoja nowa pociecha otrzyma własną kartę chipową NFZ, której będzie potrzebowała przy każdym badaniu lekarskim w przyszłości.

Karta z NFZ nie jest konieczna podczas pierwszej wizyty dziecka u lekarza. Ważne jest też by odebrać ze szpitala, w którym dziecko się rodziło tzw. kartę szczepień i dostarczyć ją do siedziby lekarza pierwszego kontaktu, do którego będziemy uczęszczali z dzieckiem.

UWAGA: Ten wpis dotyczy JEDYNIE województwa śląskiego. TYLKO tu funkcjonują karty chipowe, które pomagają placówkom medycznym identyfikować pacjentów.

7 komentarzy:

 1. Można też złożyć wniosek elektronicznie? Pozdrawiam, ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szpital w Katowicach(Bonifratów) sam odsyłał kartę szczepień do wybranej przez rodzica przychodni,i nie trzeba samemu tego robić.
  Pierwsza wizyta u lekarza w przychodni odbywa się w ciągu kilku dni po narodzinach maluszka,wiec nie trzeba posiadać karty CHIP aby zostać przyjętym.
  Nasza pocieszka po wyjściu ze szpitala (wcześniaczek)w ciągu pierwszych 4tygodni(czas oczekiwania na numer pesel plus 2 tygodnie oczekiwania na kartę) miała "zaliczonych "kilkunastu lekarzy,w tym Klinikę okulistyki,Kardiologa,usg główki,6wizyt w przychodni na kontrole wagi-i nikt nie miał pretensji o to,że jestem z dzieckiem bez Karty CHIP,więc nie ma się o co martwić :)
  a jakby dzieciątko się rozchorowało kilka dni po wyjściu ze szpitala-to wg autora artykułu nie zostałoby przyjęte :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, kartę NFZ trzeba założyć do pół roku od urodzin, co do szpitala Bonifratrów to rzeczywiście sami wysyłają, a potrzebne wypisy są wydawane niemal natychmiast.
  My też z małą uczęszczaliśmy w kilka miejsc bez jej karty, i również nikt nie miał z tym problemu, ponieważ ubezpieczenie od żony obejmuje także dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 4. prócz posiadania peselu trzeba jeszcze czegoś :) trzeba dziecko zgłosić do swojego ubezpieczenia (zgładzamy pracodawcy, on zus-owi, a zus nfz-owi)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to karte do pol roku trzeba wyrobic
  ..przeciez mozna kiedykolwiek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też mi się wydaje, że tutaj nie ma ograniczenia czasowego z wyrobieniem karty

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy karta jest darmowa

  OdpowiedzUsuń