wtorek, 11 października 2011

CZYSZCZENIE srebra, złota i biżuterii w domu

Każdy z nas z czasem odkrywa, że jego ulubione drogocenne przedmioty wyglądają już nie tak atrakcyjnie, jak w momencie ich nabycia. Dotyczy to zarówno zaręczynowych pierścionków, obrączek, naszyjników czy kolczyków, jak i eleganckich srebrnych sztućców, tudzież ozdób i naczyń wykonanych z metali szlachetnych.


Za to, że z naszymi skarbami dzieje się coś niedobrego odpowiadają warunki atmosferyczne. Zarówno złoto, jak i srebro, to wbrew pozorom bardzo czułe materiały, które reagują z otoczeniem. Wpływ na nie ma m.in. tlen, ale i inne powszechnie występujące w atmosferze czynniki chemiczne.

Na szczęście, nie ma problemów nie do rozwiązania, więc i z zanieczyszczoną biżuterią musimy sobie poradzić. Poniżej znajdziecie kilka, mam nadzieję, cennych porad.

1. Sporządzamy płyn do mycia srebra i złota

Na początek należy przygotować specjalny płyn, w którym umyjemy nasze srebra i złota. Tyczy się to zarówno biżuterii, jak i sztućców, czy nawet ozdobnych tac i świeczników.

Potrzebny nam będzie najzwyklejszy płyn do mycia naczyń (np. Frosch lub Ludwik, wszystko jedno) - 40 ml.
Woda amoniakalna o stężeniu 20 procent - również 40 ml.
Obie substancje mieszamy z 500 ml wody destylowanej.

Zanieczyszczone przedmioty, w zależności od ich gabarytów, albo wkładamy do miski z płynem i delikatnie myjemy, albo czyścimy je za pomocą nasączonej płynem szczoteczki. Zabieg traktujemy jako czyszczenie wstępne!

2. Dokładne płukanie w letniej wodzie

Przedmioty umyte za pomocą płynu z punktu 1. wkładamy teraz do miski z letnią wodą i bardzo starannie opłukujemy. Już na tym etapie, większość zabrudzeń powinna skapitulować, a niektóre z naszych skarbów znów będą mile pobłyskiwać i cieszyć nasze oko.

3. Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych i rys

W tym przypadku posłużę się zwykłą złotą obrączką. Każdy świeżo upieczony małżonek zauważa, że już po kilku tygodniach, noszony na palcu z dumą złoty krążek "zdobią" liczne drobne, ale widoczne gołym okiem rysy. Spokojnie, można się ich łatwo pozbyć!

Wystarczy użyć specjalnej pasty do polerowania biżuterii, np. różu jubilerskiego lub wapna wiedeńskiego. Materiały te można zakupić w sklepach typu Praktiker czy Castorama. Równie dobrze nadają się one bowiem do czyszczenia łazienkowej armatury. Czyszcząc biżuterię, materiał delikatnie rozprowadzamy za pomocą miękkiej ściereczki - może to być flanela. Regularnie powtarzany zabieg sprawi, że rysy znikną bezpowrotnie.

Ciekawostką dla wielu osób będzie z pewnością fakt, że doskonałym środkiem do polerowania złota jest... węgiel drzewny. Z jego pomocą usuniemy wiele uporczywych rys i śladów po uderzeniach. Należy jednak uważać, by ścierać jedynie tyle warstwy wierzchniej złota, by wyrównać ją do poziomu wcześniejszego uszkodzenia powierzchni.

Specjaliści polecają także polerowanie biżuterii za pomocą gładkiego kawałka stali. W tym przypadku doskonale poradzi sobie krawiecka igła. By nie trzeć stalą bezpośrednio o powierzchnię złota czy srebra, można użyć środka "poślizgowego". Doskonale nadaje się do tego neutralna oliwka dla dzieci lub... popularne erotyczne żele nawilżające, które można kupić niemal w każdym sklepie. W ostateczności, można użyć także oleju roślinnego, na co dzień wykorzystywanego w kuchni.

4. Czym czyścić kamienie szlachetne i inne ozdobniki?

Pisząc o czyszczeniu srebra i złota, miałem na myśli jedynie te materiały. Często jednak towarzyszą im jeszcze ozdobne kamienie. Niezależnie, czy to drogocenne diamenty, czy ich tańsze, a równie piękne, odpowiedniki - musimy czyścić je OSOBNO! Tzn. nie używamy tych samych metod, co w przypadku złota i srebra.

W jakimś starym zeszycie gospodyni domowej wyczytałem, że kamienie szlachetne czyścimy szczoteczką nasączoną wodą z mydłem. Kamienie półszlachetne - oczyszczoną benzyną.

Korale i perły można za to wyczyścić za pomocą soli. Kładziemy je na np. kawałku płótna i zasypujemy kryształkami soli. Całość zawijamy wspomnianym płótnem i nurzamy w ciepłej wodzie. Rozpuszczająca się sól pozbawi nasze perły osadu.

Także dla bursztynów istnieje osobny sposób czyszczenia. Tu najlepiej sprawdzi się ściereczka nasączona spirytusem.

Porad dotyczących czyszczenia biżuterii, złota, srebra czy kamieni szlachetnych jest oczywiście zdecydowanie więcej. Np. srebro można "kąpać" w saletrze, a złoto polerować nałożoną na szmatkę mieszanką amoniaku, kwasku cytrynowego i drobno zmielonej kredy.

Jeśli znacie inne metody czyszczenia srebra, złota i biżuterii - dajcie znać! Dobrych porad z pierwszej ręki nigdy dość! :-)

1 komentarz:

  1. Nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda, ale..dziękuję za podpowiedź z igłą :D uratowało mi to nieźle zarysowaną bransoletkę pandory...:)

    OdpowiedzUsuń