środa, 2 października 2013

Ile na alimenty? [jakie alimenty płacicie?]

Alimenty - ile płacicie?

Według najnowszych danych (za rok 2013) przeciętna wysokość zasądzonych w Polsce alimentów to 450 zł za jedno dziecko.

Wysokość alimentów zależy oczywiście od sytuacji finansowej ojca lub matki, wzywanych przez sąd do płacenia tego świadczenia na rzecz dzieci.

Alimenty to rekompensata za to, że dziecko lub dzieci wychowywane są przez/pozostają pod stałą opieką tylko jednego z rodziców. Uchylanie się od płacenia alimentów zasądzonych w ramach polskiego prawa to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce.

Oto przykładowe sytuacje, ile alimentów zasądził sąd (dane pochodzą z różnych for internetowych poświęconych sprawie alimentów):

- Ojciec dwójki dzieci, zarobki 3000 zł brutto, sąd zasądził po 600 zł netto na każde z dzieci (razem 1200 zł)
- Ojciec dziecka niepełnosprawnego, zarobki 1900 zł brutto, wyrok sądu: 750 zł netto alimentów
- Ojciec 21-latki, która sądziła się o zwiększenie alimentów, przegrał w sądzie i przy zarobkach 2300 zł brutto musi płacić 1000 zł netto alimentów
- Ojciec trójki dzieci z dwóch różnych związków: dzieciom z pierwszego małżeństwa (dwójce) płaci po 350 zł netto, dziecku z drugiego związku 600 zł netto, dwa różne sądy, dwa różne wyroki; zarobki na poziomie 3500 zł brutto


Jakiej wysokości alimenty płacicie? Ile kasy na alimenty przeznaczacie miesięcznie i przy jakich zarobkach? Czy waszym zdaniem to dużo czy mało? Piszcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz