sobota, 21 września 2013

Jak prawidłowo dbać o zęby [HIGIENA JAMY USTNEJ]

Zęby to nasz skarb. Nie rosną więcej niż dwa razy w życiu. Gdy zaczynają się z nimi kłopoty, ratunkiem są tylko drogie zabiegi u dentysty. Zanim jednak zęby zaczną się psuć, warto o nie po prostu zadbać. Prawidłowe dbanie o zęby sprawi, że do dentysty będziemy chodzić jedynie kontrolnie!

Co robić, żeby mieć zdrowe zęby? [PORADY]:

- Szczotkuj zęby przez co najmniej trzy minuty: okrężne ruchy, od dziąseł do korony zęba, z przodu, z tyłu i od góry.
- Wymieniaj szczoteczkę co trzy miesiące, dobieraj odpowiednią pastę do zębów oraz płyn do płukania ust
- Używaj nitki do czyszczenia zębów, która pozwoli dokładnie wyczyścić wszystkie przestrzenie między zębami
- Zadbaj o język! Przy każdym myciu zębów, myj także język! Szczoteczką lub palcami. Na języku gromadzą się drożdże, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz uzębienia
- Nie lekceważ krwawienia i obrzęku dziąseł
- Co kilka miesięcy odwiedzaj dentystę. Nie czekaj aż zęby zaczną cię boleć!

Jak dbacie o zęby? Co trzeba robić by były zdrowe? Podzielcie się swoimi sposobami dbania o zęby.

3 komentarze:

  1. Całkiem sensowne zestawienie! Szkoda, że z taką odpowiedzialnością i sensem nie piszą inne osoby na blogach... nie musiał bym wtedy tyle tłumaczyć pacjentom

    OdpowiedzUsuń
  2. Ze stomatologią jest jak z innymi branżami. Trzeba dbać o nie i koniec. Nie ma, że nie wiemy jak i nam się nie chce. Ja pracuje jako psycholog. Wrocław jako, że duże miasto, zapewnia mi pacjentów. Jednak nie jest ich tak dużo, jak wydaje mi się, że byłoby, gdyby ludzie chcieli dbać o siebie. Piszę o tym ponieważ wydaje mi się, że z dentystą jest trochę jak z psychologiem. Ludzie odkładają sobie wizytę na ostatnią chwilę- zamiast starać się rozwiązywać problemy od razu jak się pojawiają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie jest tak jak napisała Ania. Mało kto odwiedza dentystę, żeby skontrolować stan swoich zębów, a idziemy do stomatologa wtedy gdy ząb nas boli i często nie da sie go już uratować.

    OdpowiedzUsuń