czwartek, 18 kwietnia 2013

Jak nauczyć dziecko pić z butelki [przez smoczek]

Jak nauczyć dziecko ssać smoczek i pić z butelki [PORADY]

Gdy dziecko ma już co najmniej 3-4 miesiące, można mu powoli włączać inne pokarmy niż mleko z piersi. Dla przyzwyczajonego do ssania kobiecego sutka maluszka przesiadka na butelkę i smoczek nie będzie łatwa. Oczywiście, są takie sytuacje, gdy karmienie piersią z różnych przyczyn nie jest możliwe nawet od pierwszych dni życia dziecka, także wtedy warto sięgnąć po niniejsze porady.

1. Dziecko nie chce pić z butelki? Wybierz najlepszy moment na podanie smoczka i butelki - gdy dziecko jest w dobrym nastroju, uśmiecha się. Nie rób tego na siłę. Pozwól dziecku oswoić się ze smoczkiem. Najpierw może się nim nieco krztusić, czy mieć nawet odruch wymiotny. Potem przyjdzie czas zabawy smoczkiem aż w końcu dziecko nie będzie się z nim rozstawało, a Twoje piersi wreszcie... odpoczną.

2. Wracam do pracy a dziecko karmię tylko piersią. Co robić? Najlepiej, jeśli zaczniesz przyzwyczajać dziecko do smoczka już na kilka tygodni przed powrotem do pracy. Dziecko doskonale wyczuwa Twój zapach, więc warto o pomoc w karmieniu butelką (przez smoczek) poprosić np. ojca, babcię lub nianię. Wszystko po to, by dziecko nie czuło Twojego zapachu w pobliżu i nie było przekonane, że butelka jest tylko Twoim wymysłem a pod bluzką, czyli bardzo blisko skrywasz przecież to... lepsze jedzonko. Dzieci są sprytne!

3. Karmiąc butelką, odwzoruj położenie dziecka jak przy karmieniu piersią. Tylko imitacja sytuacji, w której dziecko odczuwa ogromny komfort, pozwoli nauczyć je picia z butelki. Przypatrz się uważnie swojemu maleństwu podczas karmienia piersią, następnie odtwórz identyczne warunki otoczenia podczas prób nauczenia dziecka picia z butelki.

4. Jaki kształt i rodzaj smoczka wybrać? Wybór smoczków w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi jest dziś ogromny. Po pierwszej nieudanej próbie nauczenia dziecka ssania smoczka lub picia przez smoczek warto więc sięgnąć po kolejne modele smoczków. I tak do skutku. Silikonowe smoczki łatwiej zmieniają kształty. Gumowe są z kolei mięciutkie. Ważne są także rozmiary otworów w smoczkach do picia z butelki.

5. Prosta rada na nauczenie dziecka ssania smoczka to podgrzanie lub schłodzenie go przed podaniem. Jeśli dziecko ząbkuje, to schłodzony w lodówce smoczek będzie wybawieniem dla dziąseł przez które próbują przebić się pierwsze zęby. Ogrzany smoczek będzie imitował temperaturę Twoich sutków!

6. Jeśli nauczenie dziecka picia z butelki ma się powieść, odzwyczajaj dziecko od picia mleka z piersi. Ta rada dotyczy zwłaszcza starszych (kilkunastomiesięcznych) dzieci, które nie potrafią zasnąć bez ssania piersi matki.

środa, 10 kwietnia 2013

Nadciśnienie, wysokie ciśnienie [OBJAWY charakterystyczne]

Wysokie ciśnienie to jedna z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Tylko zdrowy tryb życia (brak nałogów, uprawianie sportu, właściwa ilość snu, zdrowa dieta, etc.) mogą nas uchronić przed tą podstępną chorobą.

Nadciśnienie tętnicze może się objawiać na wiele różnych sposobów. Do lekarza warto się wybrać, gdy zaobserwujemy u siebie następujące objawy: bóle głowy w rejonie potylicy, zwłaszcza po przebudzeniu, mroczki przed oczami, zawroty głowy, szumy w uszach, pulsowanie w skroniach, zaburzenia widzenia, krwotoki z nosa, bezsenność, rozdrażnienie i impulsywność, zmęczenie poranne, uczucie zbyt mocnego bicia serca, zasłabnięcia, bóle zamostkowe, duszności, potliwość, chrapanie, nadmierne zmęczenie.

Najlepszy ciśnieniomierz - jaki kupić [PORADNIK]

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u zdrowego dorosłego człowieka mieści się w przedziale 120-140 mmHg (skurczowe) na 70-90 mmHg (rozkurczowe).

Ciśnienie tętnicze można zmierzyć w każdym gabinecie lekarskim oraz w aptekach. Pomiarów można dokonywać także samemu za pomocą domowych aparatów do mierzenia ciśnienia. Najdokładniejsze są te, które zakładamy na ramię. Nadgarstkowe mogą nieco przekłamywać odczyty.

czwartek, 4 kwietnia 2013

Co to jest harlem shake [harlem szejk]

Harlem shake to internetowy mem wideo, który zaaranżował vlogger Filthy Frank znany na YouTube jako DizastaMusic, który 2.02.2013 roku wrzucił do sieci pierwszy film z tańcem inspirowany piosenką amerykańskiego Dj Baauera.

Wideo-żart polegający na zmontowaniu 30-sekundowego klipu natychmiast podłapali inni internauci i właśnie wtedy "harlem shake" stał się memem.

Harlem shake [OPIS]

"Do 30-sekundowego utworu z pogranicza drum'n'bass, electro i dubstep internauci kręcą filmiki, gdzie początkowo nic się nie dzieje, a jedna przebrana osoba zaczyna tańczyć w rytm muzyki. Po chwili następuje cięcie i tańczą już wszyscy bohaterowie, często przebrani za postaci z filmów, bajek, posiadający zwierzęce elementy (np. głowa konia, głowa kurczaka) lub w skąpych strojach, czy z nietypowymi przedmiotami."

źródło: wikipedia

Jak długo smażyć kotlety schabowe? [SCHAB NA PATELNI CZAS]

Ile minut smażyć mięso schabowe?

Odpowiedź na to pytanie: kotlety schabowe smażymy kilkanaście minut.

Ich smak i stopień usmażenia zależeć będzie od grubości panierki, jaką wcześniej otoczyliśmy mięso. Zaleca się przecięcie smażonego mięsa i sprawdzenie w ten sposób, czy jest już gotowe do spożycia.

Smacznego! :-)

Jak długo smażyć jajecznicę? [NAJLEPSZA JAJECZNICA, CZAS SMAŻENIA]

Ile czasu smażyć jajecznicę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. By jajecznica była soczysta i miękka należy spełnić kilka warunków:

1. Jajka ze skorupek wbij wpierw do np. kubeczka lub małego garnka i tam je delikatnie wymieszaj (tak by rozerwać żółtka, ale niczego nie spienić!).

2. Rozgrzej patelnię i nałóż na nią kilka plastrów świeżego masła. Topniejące masło możesz już osolić.

3. Do skwierczącego masła dodaj wymieszane wcześniej jaja.

4. Proces smażenia powinien trwać max. 3-6 minut. Całość należy nieustannie mieszać, by nic nie przywierało do dna patelni. Ważne by nasza jajecznica nie zamieniła się w jakiś ulepek typu omlet. Jej konsystencja musi być bardzo rzadka.

Gdy zauważymy, że jajka zaczynają nam się zbytnio ścinać, znaczy to, że jajecznica jest gotowa i można wyłączyć palnik pod patelnią. Całość nadal mieszając.

Smacznego! :-)

Jak długo smażyć steki? [SMAŻENIE WOŁOWINY, czas]

Ile czasu należy smażyć steki wołowe by ich smak był idealny?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musicie zapamiętać jedno. TYLKO DOBRA GATUNKOWO WOŁOWINA ma szansę dobrze smakować po usmażeniu!

Gdy już zaopatrzymy się w taką wołowinę, mięsne płaty należy dokładnie umyć pod zimną wodą.

Następnie na rozgrzaną patelnię nakładamy masło oraz odrobinę oliwy lub oleju. Gdy zawartość patelni zacznie lekko skwierczeć, wkładamy do niej nasze steki.

Steki smażymy następująco: z pierwszej przywierającej do patelni strony ok. 4-5 minut, z drugiej strony smażymy je już tylko 2-3 minuty.

Gdy wizualnie wyglądają na usmażone, steki wyciągamy na drewnianą deskę do krojenia, solimy je, pieprzymy i doprawiamy czym tam chcemy.

Potem możemy już konsumować. Najlepiej w towarzystwie zdrowych warzyw i z odrobiną wytrawnego wina w kieliszku.

Będzie to prawdziwa uczta! Smacznego. :-)

Jak długo smażyć frytki? [ILE CZASU?]

Ile minut smażyć frytki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Na niedużym ogniu frytki smażymy od 10 do 20 minut maksymalnie. Trzeba przy nich niestety cały czas stać, by mieszać zawartość garnka/patelni i pilnować by się nie przypaliły.

Gdy frytki mają kolor złoty lub lekko brunatny to znak, że pora je wyjąć z oleju.

Dla pewności należy przekroić jedną frytkę i sprawdzić czy jest dobrze usmażona.

Smacznego! :-)

środa, 3 kwietnia 2013

Rolady śląskie - oryginalny przepis [ROLADY wołowe, składniki]

Rolady śląskie - przepis

Rolada wołowa to tradycyjne danie na Górnym Śląsku, doskonale znane także w Niemczech.

Kto spróbował go choć raz, wie, że warto spędzić na jego przygotowaniu długie godziny, by potem móc delektować się tym niezwykłym smakiem.

Rolada śląska to bardzo dobre danie na wszelkie specjalne okazje, zwłaszcza gdy na obiad zapraszamy gości.


Rolady śląskie [SKŁADNIKI]:

- mięso wołowe (plastry z udźca lub stek)
- chleb
- cebula
- kiełbasa
- wędzony boczek
- kiszony ogórek
- musztarda

Każdy plaster mięsa najpierw dokładnie opłukujemy pod zimną wodą. Następnie ubijamy płaskim tłuczkiem aż uzyskamy odpowiednią do wygodnego zawijania grubość (nie należy przesadzać).

Każdy plaster wołowiny posypujemy pieprzem oraz solą. Z jednej strony smarujemy musztardą (najlepiej sarepską, ale tu można eksperymentować). Tak przygotowane mięso musi się marynować przez co najmniej kilkadziesiąt minut.

W tym czasie przygotujmy nadzienie rolad. Ogórki, boczek, kiełbasę i całą resztę kroimy w cienkie paski, tak by wygodnie układały się w zwiniętym w roladę plastrze mięsa.

Gdy mięso jest gotowe do nadziewania, wkładamy do niego składniki i delikatnie zwijamy, pilnując by nic nie wydostało się na zewnątrz rolady. Całość owijamy specjalnymi nićmi, które zdejmiemy dopiero przed podaniem mięsa na talerzu.

Zwinięte i owinięte rolady wkładamy do brytfanny, w której wcześniej stopiliśmy masło. Dobrze jest, jeśli nasze mięso nawet odrobinę "przypali" się na tym masełku. Gdy rolady są obsmażone z każdej strony, do brytfanny wlewamy wodę (tyle, by rolady od tej pory już tylko dusić).

Proces duszenia powinien trwać do półtorej godziny. W tym czasie rolady dojdą do siebie. By mięso nie było twarde, co jakiś czas należy polewać je zagotowaną wodą z czajnika - ten zabieg zapewni mu odpowiednią miękkość.

Na końcu przyrządzamy sos. Gdy rolady są już gotowe, można je wyjąć z brytfanny i w pozostałym w niej wywarze sporządzić sos. Do szklanki wody wsypujemy kilka łyżek mąki i dokładnie całość mieszamy. Następnie wlewamy zawartość szklanki do brytfanny. Kolejny składnik to śmietana. Musimy ją wpierw zahartować, żeby nam się w gorącym sosie nie zważyła (czyli wlewamy do szklanki kilka łyżek wywaru z rolad i do tego dodajemy 2-3 łyżki śmietany, dokładnie wszystko mieszamy). Dopiero tak przygotowaną śmietanę wlewamy do sosu. Wszystko dokładnie mieszamy i podgrzewamy.

Dla smaku, na początku gotowania, można do rolad dolać odrobinę wytrawnego wina, ale to już fanaberia i Ślązak gotów za taki manewr dać po pysku.

Gdy sos jest gotowy, wkładamy do niego z powrotem rolady i jeszcze przez moment całość dusimy. Po chwili możemy zająć się zdejmowaniem nici i nakładaniem mięsa na talerz.

Całość, jeśli chcecie być wierni górnośląskiej tradycji, należy podać z kluskami (śląskimi, a jak!) oraz modrą kapustą.

Smacznego!

Ps. Jeśli macie inne przepisy na rolady, podajcie je w komentarzach! :)

Real Madryt - Galatasaray Istambuł [RELACJA LIVE, stream, transmisja na żywo HD]

Mecz Real Madryt - Galatasaray Istambuł rozpocznie się o godzinie 20.45.

RELACJA z meczu Real Madryt - Galatasaray Istambuł - OGLĄDAJ!

Malaga CF - Borussia Dortmund [TRANSMISJA, relacja na żywo z meczu]

Transmisja meczu Malaga CF - Borussia Dortmund będzie do obejrzenia w TVP1 o godzinie 20.45.

Przedmeczowe studio telewizyjne rozpocznie nadawanie już o 20.25.

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Chora wątroba: OBJAWY typowe

Chora wątroba: objawy

Ból i powiększenie wątroby? To najczęstsze objawy chorobowe związane z tym organem w naszym ciele. Choć sama wątroba nie jest unerwiona, to inaczej jest w przypadku otaczającej ją błony, dzięki której odczuwamy coś w rodzaju kolki wątrobowej. Uczucie "kłucia" czy też obrzęku wątroby to sygnał, że coś z naszym organizmem jest nie w porządku.

"Ból" wątroby odczuwany jest tuż pod żebrami z prawej strony. Gdy tylko uznamy, że boli nas coś w tej okolicy, natychmiast należy udać się do lekarza. W tej okolicy znajdują się także: woreczek żółciowy, trzustka i część jelita. Nie należy lekceważyć żadnych sygnałów bólowych!77

Ból wątroby
towarzyszy takim dolegliwościom jak: marskość wątroby, przewlekłe zapalenia, zakażenia, stłuczenia i toksyczne uszkodzenia. Wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Najczęściej choroby, a co za tym idzie także bóle wątroby, są wywoływane przez wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, zatrucia, nadużywanie alkoholu i leków.

Na złagodzenie dolegliwości wątrobowych w aptekach bez recepty dostępne są liczne leki: esseliv, hepatil, hepafast, heparol, hepacholina i wiele, wiele innych.

Zwykle, po ich zastosowaniu, ustępuje uczucie ciężkości wątroby. Nie należy jednak używać ich dłużej niż tylko objawowo. Gdy bóle wątroby trwają dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza!

Co na kaca? [JAK LECZYĆ KACA, zatrucie alkoholem]

Jak wyleczyć kaca?


Najlepsze i sprawdzone sposoby na kaca. Poniżej prezentuję zbiór porad, jak zwalczyć kaca:

1. Zapobiegaj! Pierwsza metoda walki z kacem to zwykła przezorność. Jeśli uda nam się zastosować kilka prostych reguł podczas mocno zakrapianej imprezy, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że następnego dnia nie będziemy cierpieć. O kacu należy pomyśleć już w trakcie picia alkoholu. Nie wolno mieszać różnych rodzajów alkoholu - np. piwa z winem i kolorowymi drinkami. Niezależnie od gościnności gospodarza imprezy, nie zapominajmy o "gościnności" naszego żołądka, który nie wszystko potrafi znieść. Ponadto, należy zadbać, by organizm przed imprezą był wypoczęty i dobrze odżywiony. Błędem jest imprezowanie w piątkowy wieczór, po całym tygodniu wysiłku. W piątek lepiej pójść spać, a imprezować i pić alkohol w sobotę - gdy jesteśmy wypoczęci (to ma ogromne znaczenie w kontekście ew. kaca!). Tuż po imprezie warto także (koniecznie przed snem!) wypić szklaneczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny - organizm dłużej zatrzyma w sobie wodę i będzie odpowiednio "zakwaszony", przez co łatwiej upora się z alkoholem.

2. Posiłek to podstawa! Gdy nie udało nam się o kacową prewencję zadbać jeszcze w trakcie spożywania alkoholu, pozostaje nam już tylko gaszenie pożaru. Najlepszym sposobem - poza uzupełnieniem poziomu wody w organizmie, jest także obfity i pożywny posiłek z samego rana. Doskonale sprawdza się tu np. jajecznica, omlet czy chociażby rosół z wbitym do niego surowym jajkiem. Ważne, by organizm otrzymał wsparcie w postaci energii, dzięki której lepiej poradzi sobie z alkoholową detoksykacją.

3. Śpij do południa i dłużej! Ta metoda walki z kacem jest bardzo prosta i polega na jak najdłuższym... spaniu. Znawcy tematu wiedzą, jak trudno jest zmusić organizm po imprezie do długiego spania. Zwykle budzimy się wczesnym rankiem, bo nas "suszy" lub po prostu, taki jest naturalny rytm funkcjonowania naszego organizmu. Warto jednak ten krytyczny moment przebudzenia zignorować (można uzupełnić płyny, zjeść łyżkę cukru i skorzystać z toalety), ale zaraz potem ponownie położyć się do łóżka. Ponowne zaśnięcie jest wtedy nieco trudne, ale możliwe. Wymaga jedynie odrobiny treningu i wówczas wszystkie najgorsze konsekwencje kaca przesypiamy. Gdy obudzimy się wczesnym popołudniem, nie będziemy już odczuwać nawet nadmiernego pragnienia. Sposób w 100 proc. sprawdzony!

4. Lecz się tym, co cię struło. Mądrość ludowa, którą trzeba jednak odpowiednio wdrożyć. Po intensywnym spożywaniu alkoholu można się leczyć... alkoholem. Należy jednak sięgnąć po piwo. Najlepiej jedno, ale mocniejsze (np. 6-procentowe) i wypić je tak, by wejść w tzw. lekki rausz. Ta opcja nadaje się jedynie na okoliczność dnia wolnego po imprezie. Jeśli "rausz" zaczyna przemijać, znów doprawiamy go piwkiem, ale najlepiej po wypiciu takiego "piwka bezpieczeństwa" pójść od razu znów spać. Tym razem, po obudzeniu będziemy już zupełnie wolni od kaca!

5. Glukoza i sole mineralne. Każdy student medycyny wie, że skutki picia wódki neutralizuje... glukoza. Lekarze wstrzykują ją sobie, by... wytrzeźwieć. Sposób ten jest również skuteczny w walce z kacem, jednak dla przeciętnego obywatela zupełnie niedostępny. Warto się nim zainteresować, jeśli macie w rodzinie lekarza. Glukozę oraz sole mineralne podaje się dożylnie, w postaci kroplówki. Niektórzy lekarze w ramach prywatnej praktyki oferują ten sposób detoksykacji, ale trzeba się liczyć z wydatkiem nawet 300 złotych. Kac mija już po kilkudziesięciu minutach od podania kroplówki.

6. Magnez i potas. Gdy jednak nie mamy pod ręką lekarza z kroplówką, warto sięgnąć po dodatkową dawkę potasu i magnezu. Owszem, można połknąć tabletki, ale lepiej będzie wypić np. dwie szklanki soku pomidorowego i zagryźć go... bananem. W połączeniu z wcześniej zażytą witaminą C, będziemy mieli przewagę nad dolegliwościami najbardziej uciążliwymi: drżeniem rąk (tzw. syndromem skrzypka), kołataniem serca czy w skrajnych przypadkach... tachykardią. Uzupełnienie potasu i magnezu przywróci nam także dobre samopoczucie.

7. Pani magister pomoże. Na koniec, celowo, pozostawiam farmaceutyczne metody walki z kacem. Bynajmniej, nie z powodu ich małej skuteczności, bo ta jest niezaprzeczalna, ale ze względu na możliwość skorzystania z wielu tańszych i dostępnych bez wychodzenia z domu sposobów na pokonanie kaca. Apteki, ale i zwykłe sklepy czy stacje benzynowe, oferują na kaca tabletki, które zawierają tzw. bombę witaminową. Chodzi oczywiście o witaminę C. Ten sam efekt uzyskujemy poprzez wypicie soku z cytryny. Do tego, w tabletkach lub rozpuszczalnych proszkach znajdują się jeszcze syntetyczne sole mineralne i inne mikroelementy, które mają uzupełnić ich niedobór w naszym organizmie. Roztropniej jest sięgnąć po owoce lub sok wielowarzywny. I na pewno taniej! Zupełnie niewskazane jest połykanie na kaca środków przeciwbólowych, jak np. ibuprofen. W połączeniu z kacem może to doprowadzić (w skrajnych przypadkach) do poważnych problemów z układem krążenia, a nawet śmierci.

Jeśli znacie jeszcze jakieś skutecznie i sprawdzone na sobie metody walki z kacem, to koniecznie napiszcie o nich pod tym wątkiem. Może wspólnymi siłami, łatwiej będzie pozbyć się negatywnych skutków spożywania alkoholu z organizmu. Jak wiadomo, wysokoprocentowe napoje są dla ludzi, ale nie zawsze nasz organizm dobrze je toleruje - wówczas pozostaje walka z kacem. Warto wiedzieć, jak ją prawidłowo prowadzić, jeśli chcemy mieć zdrowe serce, nerwy i wątrobę.

Powodzenia w walce z kacem!

* Japończycy to nacja, która w wyjątkowo przykry i dotkliwy sposób znosi skutki picia alkoholu. Odpowiada za to jeden z genów, który na przestrzeni tysiącleci wykształcił się u Japończyków. Czyni on kaca w japońskim wydaniu niemal śmiertelnie bolesnym i trudnym do wytrzymania. Pomysłowi potomkowie Samurajów znaleźli jednak sposoby, by sobie z tym problemem radzić. Stosują m.in. specjały swej tradycyjnej kuchni, które chronią ich przed ubocznymi skutkami spożywania alkoholu.